Infolinia: 801 61 62 61 | 794 464 464 | 12 631 38 30 Live chat: zostaw wiadomość
 •  

  Miejsce użytkowania:
  * nie wybrano

 •  

  Przeznaczenie do druku:
  * nie wybrano

Krok   Potrzebuję drukarki:
 • Producent urządzenia:

  * nie wybrano

  Brother Canon Dymo Epson HP Konica-Minolta Kyocera-Mita Lexmark Nashuatec Oki Panasonic Philips Ricoh Sagem Samsung Xerox Zebra 
 • Seria urządzenia:

  * nie wybrano

 • Model urządzenia:

  * nie wybrano

Zobacz

Artykuły

Wszystkie
Aktualności
Nowości i wydarzenia
Testy i recenzje
Technologie
Poradniki

Rewolucja Samsunga: mała, kolorowa laserówka CLP-300

dodano: 22 października 2007

Pojawiające się na rynku drukarki laserowe są coraz tańsze. Często zdarza się jednak, że taki tani zakup nijak ma się do czekających nas później kosztów eksploatacji. Jak spisuje się domowa kolorowa drukarka laserowa Samsung CLP-300?


Samsung CLP-300

Firma Samsung - do zakupu drukarki - zachęca takim oto hasłem reklamowym: Wyobraź sobie czas, kiedy kolorowe drukarki laserowe były dużymi i nieporęcznymi urządzeniami, które zajmowały dużo przestrzeni. Teraz nadchodzi rewolucja! Samsung przedstawia osobistą kolorową drukarkę laserową CLP-300 / 300N tak małą, że możesz postawić ją na biurku. Jest cicha, drukuje w niezwykłych kolorach, a zastosowany w niej system tonerów sprawia, że ich wymiana jest wyjątkowo prosta. Z drukarką Samsung CLP-300 / 300N , nie trudno to sobie wyobrazić.

Warto przyjrzeć się bliżej nowemu urządzeniu drukującemu i sprawdzić, czy obietnice producenta zostały spełnione.

W pudełku

Wraz z drukarką otrzymujemy cztery - wypełnione w 75% - kartridże, płyty CD zawierające sterowniki, oprogramowanie oraz instrukcję obsługi, jak również kabel zasilania. Warto pamiętać, że producent nie dołącza kabla USB (służącego do podłączenia drukarki z komputerem) ani kabla Ethernet - potrzebnego dla modelu CLP-300N .

wraz z drukarką Samsung CLP-300 otrzymujemy


Małe jest piękne


Samsung CLP-300

Faktycznie, producent się nie myli, przynajmniej w kwestii rozmiarów drukarki. Samsung CLP-300 - jak na kolorową laserówkę - jest mały i bez problemu zmieści się na biurku. Drukarka jest zgrabna, a jej design dość prosty, jednak ładny i miły dla oka. Obudowa jest w przeważającej części w kolorze jasnoszarym. Część dolna wraz z podajnikiem na papier, boki oraz tył są w kolorze szarym o zdecydowanie ciemnym odcieniu.

Nie dla niej bohaterskie czyny

Model ten został wyposażony w podajnik papieru na około 150 arkuszy. Niestety nie ma możliwości dokupienia dodatkowego podajnika. Drukarka ta z pewnością nie jest stworzona do wielkich bohaterskich czynów, gdyż pojemnik na 150 kartek, które to urządzenie może zadrukować w niespełna 37 minut, nie powala na kolana. Zakup tej laserówki poleca się raczej tym, którzy nie planują drukować zbyt wielu stron za jednym zamachem.

Samsung CLP-300: podajnik na papier

Dostępne modele - CLP-300 i CLP-300 N - oraz parę faktów o nich

CLP-300 jest dostępny w dwóch wersjach. CLP-300 N wyposażony jest w interfejs sieciowy i dysponuje pamięcią 64 MB. Wersja podstawowa CLP-300 nie posiada interfejsu sieciowego i dysponuje mniejszą pamięcią 32 MB. Oba modele są wyposażone w złącze USB 2.0.


Samsung CLP-300N: wejście na kabel Ethernet (na górze) i kabel USB (poniżej)

Poniższa tabela zestawia oba modele, a także przedstawia parę najistotniejszych informacji:


  CLP-300 CLP-300N
cena w Centrum Druku (brutto) ok. 549 zł
ok. 1 009,00 zł
interfejs USB 2.0
USB 2.0
Ethernet 10/100 Base TX
pamięć (pamięć maksymalna)
32 (32 MB)
64 (64 MB)
prędkość drukowania według producenta
do 16 str./min (druk czarno-biały)
do 4 str./min (druk kolorowy)
czas rozpoczęcia drukowania 14 sekund (druk czarno-biały)
26 sekund (druk kolorowy)
cena wydruku jednej strony czarno-białej
(5 % pokrycie)
ok. 15 gr
cena wydruku jednej strony w kolorze
(A4)
ok. 1,84 zł
rozdzielczość
2400 x 600 dpi
waga
13,6 kg (z materiałami eksploatacyjnymi)
wymiary zewnętrzne (szer x głęb. x wys.) 390 x 344 x 265 mm
duplex ręczny ( z obsługą przez sterowniki)
pojemnik na papier
150 sztuk
dodatkowy pojemnik na papier brak
podajnik wyjściowy - podajnik górny
100 sztuk
format papieru
papier zwykły, etykiety, koperty, folia
gwarancja
2 lata

Na co zwracać uwagę

Szczególne środki ostrożności należy zachować przy wkładaniu papieru do drukarki. Zaleca się raczej wyciągnąć kasetę i dopiero wtedy załadować ją papierem. W przeciwnym razie kartki papieru mogą wpaść w klamry ograniczające, będące częścią podajnika na papier i spowodować - niezbyt przyjemne, bo z pewnością opóźniające proces drukowania - zakleszczenie się arkuszy papieru.

Samsung CLP-300: podajnik na papier

Jak już wspomniano, podajnik na papier mieści zaledwie 150 arkuszy. Pojemność odbiornika na papier również nie zachwyca. W odbiorniku bezpiecznie zmieści się zaledwie 100 sztuk papieru. Nie poleca się zakupu tej drukarki tym, którym zależy na drukowaniu większej ilości dokumentów za jednym zamachem. Jeśli chcemy zadrukować całe 150 sztuk, to w odbiorniku na papier może zapanować, niezbyt służący kondycji naszych świeżo drukowanych dokumentów, bałagan.

Samsung CLP-300: umożliwia zadrukowywanie kopert

Obsługa drukarki

Obsługa drukarki nie jest zbyt skomplikowana i raczej nie powinna nikomu przysporzyć kłopotów. Drukarkę obsługuje się raczej intuicyjnie i bezproblemowo. Drukarki z serii 300 nie posiadają wyświetlacza. A na panelu obsługi znajduje się tylko jeden przycisk wielofunkcyjny oraz diody LED - dioda "Status" oraz cztery diody sygnalizujące niski poziom tonera lub jego całkowite wyczerpanie. Dioda "Status" świecąc lub migając, informuje nas o tym, że drukarka jest gotowa do drukowania, już przystąpiła do pracy lub z powodu wystąpienia jakichś problemów nie jest w stanie w ogóle rozpocząć drukowania. Przycisk wielofunkcyjny STOP pozwala na wydrukowania strony testowej lub strony konfiguracji. Za jego pomocą możemy również przerwać proces drukowania.

Samsung CLP-300N: panel obsługi


Sterowniki

Wiele ustawień w sterownikach jest przeznaczonych tylko i wyłącznie dla Windowsa i nie sprawdza się w przypadku takich systemów operacyjnych, jak: Linux czy Mac OS. Takie opcje, jak - drukowanie plakatów, broszur - są dostępne tylko i wyłącznie dla systemu operacyjnego Windows.

Smart panel

"Smart panel" poinformuje nas o tym, kiedy skończy się toner i pomoże, jeśli wystąpią jakieś problemy. Funkcja "smart panel" umożliwia również bezpośredni dostęp do sterowników druku.

Takie - pojawiające się komunikaty o ewentualnych zakłóceniach procesu drukowania - to nic nowego. Jednak "smart panel" to naprawdę ciekawe i pomysłowe rozwiązanie. Kiedy wystąpi jakiś problem - uniemożliwiający prawidłowy przebieg drukowania, bo na przykład nie domknęliśmy klapy drukarki lub też zakleszczył się papier - "smart panel" pokaże nam za pomocą animacji, jak dany problem naprawić. Animacje te są naprawdę przydatne, w prosty i przystępny sposób pokażą jak wyjść nawet z najgorszej opresji.

Nie hałasuje

I w tej kwestii producent się nie myli. Drukarkę tę możemy bez obaw postawić w pobliżu biurka, wydawane przez nią dźwięki nie są ani natrętne, ani szczególnie niemiłe, a już w żaden sposób nie zakłócą nam spokoju w miejscu pracy. Producent zapewnia, iż praca drukarki nie będzie przeszkadzać nawet wtedy, kiedy przygotowujesz się do ważnego spotkania, podczas gdy urządzenie drukuje dla Ciebie kolorowe materiały prezentacyjne. Dzięki zastosowanej rewolucyjnej technologii NO-NOIS™ (Non-Orbiting Noiseless Optic Imaging System), generowany przez drukarkę CLP-300 szum, wynosi poniżej 48 dB.

Druk dwustronny

Żaden z dostępnych modeli nie dysponuje opcją automatycznego druku dwustronnego. Jeśli chcemy drukować dwustronnie, zostaje nam jedynie ręczne obracania kartek z obsługą przez sterowniki, co jest pracą dość żmudną. Poza tym opcja ta dostępna jest tylko i wyłącznie w systemie operacyjnym Windows. Otrzymywane w taki sposób wydruki nie są jednak idealne. Nawet, jeśli skrupulatnie wypełniamy, pojawiające się na ekranie monitora wskazówki (w postaci obrazków), to i tak na wydrukach często są widoczne odchylenia między prawą i lewą stroną.

Materiały eksploatacyjne

Jak już zostało wcześniej wspomniane, producent dostarcza wraz z drukarką cztery, w 75% wypełnione tonery. To wystarczy na wydrukowanie 700 stron w przypadku tonerów kolorowych. Jeśli chodzi o toner czarny, wystarczy on na wydrukowanie 1 500 stron. Dokupić możemy tonery kolorowe na 1 000 stron i toner czarny na 2 000 stron.

Samsung CLP-300: tonery startowe

Oprócz tonerów wymieniać musimy również bęben. Jego wydajność to: 20 000 stron. Jednak ta wartość jest obowiązująca w przypadku drukowania stron czarno-białych. Przy nierównomiernym obciążeniu, a mianowicie przy drukowaniu również stron kolorowych, wymiana bębna może być konieczna już po wydrukowaniu 12 500 stron.

Samsung CLP-300: tonery startowe

Samsung CLP-300: miejsce na włożenie tonerów

Do wymiany kwalifikuje się również pojemnik na zużyty toner. Wprawdzie nie jest to rzecz droga, jednak zawsze to dodatkowy wydatek, zważywszy na to, że pojemnik wymieniać trzeba zaskakująco często: po wydrukowaniu 1 250 stron kolorowych lub po
5 000 czarno-białych.

Poniższa tabela przedstawia oryginalne tonery i bębny wraz z ich wydajnością oraz ceną:

materiały eksploatacyjne
nazwa produktu
kod produktu wymiary (mm)
waga wydajność cena w Centrum Druku
(brutto)
toner czarny / black CLP-K300A 108 x 88 x 173 190 g 2000 stron o 5% pokryciu ok. 180 zł
toner błękitny / cyan CLP-C300A 99 x 65 x 158 109 g 1000 stron o 5% ok. 145 zł
toner amarantowy / magenta
CLP-M300A 99 x 65 x 158 109 g 1000 stron o 5% ok. 145 zł
toner żółty / yellow CLP-Y300A 99 x 65 x 158 109 g 1000 stron o 5% ok. 145 zł
bęben optyczny zintegrowany z systemem dostarczania tonera CLP-R300A 492 x 384 x 227 3.29 kg 20 000 stron czarno-białych / 12 500 kolorowych ok. 537 zł
pojemnik na zużyty toner CLP-W300A 122 x 107 x 151 121 g 5000 stron czarno-białych / 1250 kolorowych ok. 35 zł

I o ile - wymiana tych części nie nastręcza szczególnych trudności - o tyle ceny tych materiałów eksploatacyjnych, jak widać, nie są małe. Aby wymienić tonery, wystarczy otworzyć przednią część drukarki. Jeśli chcemy wymienić bęben, to - po otwarciu przedniej klapy - możemy w prosty sposób wyciągnąć poręczną kasetę. W przedniej części kasety są umieszczone tonery, a w części tylnej bęben.

Samsung CLP-300: poręczna kaseta już z tonerami startowymi

Samsung CLP-300

Samsung CLP-300: bęben

Jak widać, wymiana materiałów eksploatacyjnych, nie powinna przysporzyć ogromnych kłopotów. Jednak - oprócz bębna i tonerów - w drukarce zużywają się również inne części, które kwalifikują się do wymiany w punktach serwisowych. Wydajność tych materiałów jest na szczęście znacznie większa.

Samsung CLP-300: zespół utrwalający (na górze)

Poniższa tabelka przedstawia wydajność części, podlegających wymianie serwisowej. Ze względu na konieczność korzystania z usług serwisowych, trudno oszacować koszty.


pozostałe materiały eksploatacyjne
nazwa produktu wydajność
wałek zbierający (pickup roller) 50 000 stron
zespół utrwalający 50 000 stron kolorowych / 100 000 stron czarno-białych
wałek T2 100 000 stron
ITB (Image Transfer Belt)
15 000 stron kolorowych / 60 000 stron czarno-białych

Koszty wydruków czarno-białych i kolorowych

W celu obliczenia rzeczywistych kosztów wydruku jednej strony, dokumenty testowe są drukowane do momentu, aż drukarka zasygnalizuje konieczność wymiany jednego z tonerów.

Samsung CLP-300

Jeśli chodzi o drukowanie tekstów czarno-białych (w teście wykorzystano dokument czarno-biały o 5% pokryciu), to komunikat o wyczerpaniu się tonera z kolorem czarnym, pojawił się po wydrukowaniu 1 504 stron. Przy cenie czarnego tonera CLP-K300A - ok. 180 zł - koszt wydruku jednej strony obliczono na ok. 15 gr. Cena ta jest dość wysoka, nawet dla laserowych drukarek kolorowych niższej klasy.

Podczas drukowania w kolorze, "smart panel" zasygnalizował konieczność wymiany pierwszego tonera po wydrukowaniu 251 stron (jako strona testowa posłużyło kolorowe zdjęcie formatu A4). Uwzględniając ceny tonerów (patrz: tabela wyżej), koszt wydruku jednej strony w kolorze oszacowano na ok. 1,84 zł. Dostępne na rynku kolorowe drukarki laserowe drukują zdecydowanie korzystniej. Jednak jeśli jesteśmy zainteresowani tańszym drukowaniem, trzeba liczyć się z wyższymi kosztami zakupu urządzenia.

W obu przypadkach nie uwzględniono kosztów wymiany tych części zapasowych, które podlegają wymianie serwisowej.

Jakość i prędkość drukowania tekstów czarno-białych

Testową stronę z tekstem wydrukowano w trzech trybach: trybie normalnym (bez zmian ustawień w sterowniku), w szybkim (najniższa rozdzielczość) i w trybie największej jakości (największa rozdzielczość). Drukarka drukuje dokumenty we wszystkich trybach. Uzyskane wyniki, niezależnie od ustawień, pokazują, że drukarka nanosi toner zbyt intensywnie. Z bliska widać, że litery mają postrzępione krawędzie, a obok ich konturów pojawiają się drobinki tonera.

CLP-300 drukuje - według danych producenta - 16 stron na minutę. Ta wartość dotyczy prostych dokumentów tekstowych. Test pokazał, że podczas drukowania tekstów bliższych życiu codziennemu - które zawierają również elementy kolorowe - prędkość drukowania we wszystkich dostępnych trybach waha się między 6,2 a 9,2 stron na minutę. Te wyniki zapewniają temu modelowi dość dobre miejsce w klasie produktów ze średniej półki.

Jakość i prędkość drukowania zdjęć

W celu sprawdzenia jakości wydruków fotograficznych, wykorzystano zdjęcie w rozmiarze 2362x3307 pikseli i 11627 KB, które drukowano na normalnym papierze w największej z dostępnych rozdzielczości. Odwzorowanie kolorów jest do przyjęcia, jednak jeśli chodzi o - zawsze zresztą problematyczne - odwzorowanie koloru skóry, to na uzyskanych wydrukach twarze wydają się być nieco blade. Na wydrukach widoczny jest również raster, jednak na szczęście dopiero przy dokładniejszych oględzinach.

Na wydrukowanie fotografii formatu A4 (w najlepszej jakości) Samsung CLP-300 potrzebował 68 sekund. To wynik do przyjęcia jak na drukarkę z tego przedziału cenowego. Jeśli chcemy mieć szybsze urządzenie, trzeba wydać nieco więcej pieniędzy na jego zakup.

Jakość i prędkość drukowania grafiki

Aby sprawdzić, jak drukarka CLP-300 radzi sobie z drukowaniem grafiki, wykorzystano dokument formatu A4 z różnymi elementami graficznymi. Drukowano na normalnym papierze w najwyższej rozdzielczości. Po wykonaniu testu, zaobserwowano występowanie niepożądanego efektu mory. Niewyraźne było również - w porównaniu do wydruków z innych laserówek - małe, dwupunktowe pismo, jak również żółty druk na czarnym tle.

Tak, jak w poprzednich testach, również w drukowaniu grafiki Samsung CLP-300 nie zająłby dobrego miejsca w wyścigach. Stronę formatu A4 z elementami graficznymi prezentowany model drukuje w 41 sekund. To wynik, jeśli chodzi o możliwości drukarek laserowych, dość słaby.

Podsumowanie

Samsung CLP-300 to rzeczywiście mała drukarka, która zmieści się na każdym biurku, w tej kwestii całkowicie możemy zgodzić się z producentem. Zakwestionować można jednak to, iż Samsung CLP-300 jest domową lub - mówiąc innymi słowy - osobistą drukarką. Miesięczna wydajność wynosi bowiem 24 000 egzemplarzy - to dość sporo, no chyba że ktoś drukuje naprawdę dużo. Jednak wówczas warto pomyśleć nad wyborem innego modelu, gdyż materiały eksploatacyjne do tego urządzenia nie są zbyt tanie. Niewątpliwą zaletą Samsunga CLP-300 jest możliwość laserowego drukowania w kolorze.

Produkty opisane w tym artykule możesz kupić na stronie CentrumDruku.com.pl:
z artykułów:

Komentarze:

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
token
Informujemy, że z dniem 29 lutego 2020 r. administratorem danych osobowych w naszym sklepie jest Centrum Druku AM Stachura sp.k. z siedzibą w Krakowie (30-054), ul. Czarnowiejska 43, KRS: 0000830855. Twoje dane przetwarzane będą w celach związanych z obsługą zapytań i realizacją zamówień zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – RODO.
Ważne! Strona internetowa Centrum Druku stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka, są one wymagane do poprawnego jej funkcjonowania. Kliknij zgadzam się, aby niniejsza informacja nie pojawiała się lub dowiedz się więcej na temat cookies i naszej polityki prywatności.
Informujemy, że z dniem 29 lutego 2020 r. administratorem danych osobowych w naszym sklepie jest Centrum Druku AM Stachura sp.k. z siedzibą w Krakowie (30-054), ul. Czarnowiejska 43, KRS: 0000830855. Twoje dane przetwarzane będą w celach związanych z obsługą zapytań i realizacją zamówień zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – RODO.