Infolinia: 801 61 62 61 | 794 464 464 | 12 631 38 30 Live chat: zostaw wiadomość
  •  

    Miejsce użytkowania:
    * nie wybrano

  •  

    Przeznaczenie do druku:
    * nie wybrano

Krok   Potrzebuję drukarki:
  • Producent urządzenia:

    * nie wybrano

    Brother Canon Dell Dymo Epson HP Konica-Minolta Kyocera-Mita Lexmark Nashuatec Oki Panasonic Philips Ricoh Sagem Samsung Xerox Zebra 
  • Seria urządzenia:

    * nie wybrano

  • Model urządzenia:

    * nie wybrano

Zobacz

Artykuły

Wszystkie
Aktualności
Nowości i wydarzenia
Testy i recenzje
Technologie
Poradniki

OKI C3300n

dodano: 21 lutego 2007

Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy na widok drukarki Oki C3300n jest następująca: wreszcie coś nowego! Oki przełamała swoją niezrozumiałą niechęć do unowocześnienia wyglądu swoich urządzeń, choć jeszcze daleko im do futurystycznych. Zawartość obudowy kryje, to, co w Oki najlepsze: pewna i stabilna technika oparta na diodach LED, świetnie znana odkąd na rynku pojawiła się C3200n.

Niestety C3300n, która jest tzw. drukarką GDI, w trybie czarno-białym drukuje wolniej niż znana z zeszłego roku C3200n, a 32 megabajtowa pamięć operacyjna to nie dające się rozbudować wyżyny możliwości tegoż urządzenia. Na otarcie łez producent dorzuca nam sterownik do maców, rozwiewając tym samym podejrzenia, że serii C3000 ewolucja się nie ima. Daremny jednak trud tego, kto szukałby pasujących do C3300n dodatkowych akcesoriów w postaci automatycznego dupleksera lub dodatkowej kasety na papier.

Wyposażenie

Już standardowa kaseta na 250 arkuszy, ręczny podajnik na pojedynczyOKI c3300n arkusz i odbiornik na jedyne 150 kartek sugerują, że C3300n nie do najwyższych celów została stworzona. Oficjalna specyfikacja informuje wprawdzie, że maksymalna miesięczna wydajność wynosi 35.000 stron, ale wartość uśredniona to już przedział od 500 do 2.000 stron, tak więc tytanem pracy C3300 raczej nie jest.

Instalacja sterownika nie powinna sprawiać większych problemów i nie trwa długo. Wszelkie dodatkowe aplikacje, jakie mogą się przydać w trakcie użytkowania tej drukareczki znajdziemy na dołączonej płycie.

Jak już wspomniano w drukarce nie zainstalowano automatycznego dupleksera, nie mniej jednak sterownik jest przystosowany do tego, aby proces druku dwustronnego można było przeprowadzić ręcznie, z wykorzystaniem manualnego podajnika.

C3300n wyposażona jest w sieciowe złącze ethernet oraz USB Full Speed. Mimo szumnej nazwy jest ono jednak wolniejsze niż USB Hi Speed, ale w codziennej pracy różnica jest praktycznie niezauważalna. Jeśli ktoś jednak z tego powodu miałby poczuć się niedowartościowany, lepiej będzie, żeby od razu wybrał model C3200n lub C3400n ze złączami Hi Speed.

Jak przystało na model średniego kalibru, C3300n nie posiada wyświetlacza - a na obudowie znajdziemy jedynie dwa przyciski: Cancel i On Line oraz trzy lampki kontrolne. Przycisk Cancel umożliwia przerwanie wydruku, jeśli okazał się błędny lub po prostu zmieniliśmy zdanie – „bo tak” (wersja kobieca). Przy czym, jeśli do urządzenia wysłaliśmy bardzo dużą ilość danych do wydrukowania i nasz Bolid zdążył już nabrać rozpędu, to po przyciśnięciu Cancel, C3300n wypluje jeszcze dwie kartki zanim rzeczywiście zakończy pracę.

OKI C3300n obudowa

 

Poniżej można zapoznać się z krótkim porównaniem C3300 z pokrewnymi modelami C3400n i C3200n.

Wyposażenie
Dane techniczne wg producenta
OKI C3300n OKI C3400n OKI C3200n
Prędkość cz-b / kolor
16 / 12 str/min
20 / 16 str/min 20 / 12 str/min
Pamięc operacyjna w standardzie / max
32 / 32 MB 32 / 288 MB
32 / 288 MB
Procesor
200 MHz
Praca w sieci tak
Automatyczny duplekser / opcjonalnie nie / nie
nie / tak
Druk banera do 120 cm nie
tak
Język drukarki GDI
Systemy operacyjne Windows od 98, Mac OS 9 lub wyższy
Windows od 98
Kaseta na papier / Pojemność
1 / 250 arkuszy
100 arkuszy ręcznie, 300 arkuszy w kasecie
Dodatkowa kaseta nie
Złącza USB 2.0
Full Speed, ethernet
USB 2.0
Hi-Speed, ethernet

Materiały eksploatacyjne

Bębny światłoczułe i pojemniki na toner na szczęście nie są połączone ze sobą na stałe. Wydajności tonerów i bęnów są różne (bęben wystarcza na 15.000 stron, toner na 1.000 przy 5% pokryciu), ale dzięki łączącej je niebieskiej dźwigni łatwo można je rozdzielić. Nie ma więc potrzeby wymieniania bębna razem z tonerem.

W zestawie startowym pojemniki wypełnione są tonerem zaledwie w połowie a tego do zalet raczej zaliczyć nie można.

W poprzednim modelu C3200n pojemniki z tonerem były otwarte na prawie całej swojej długości, wskutek czego toner czasami wysypywał się w ilościach większych, niż to potrzebne i najzwyczajniej w świecie brudził wnętrze drukarki.

W przypadku C3300n zastosowano znacznie lepsze rozwiązanie: pojemniki i bębny są bardziej zabudowane, a toner wydostaje się przez niewielki otwór. Wprawdzie nadal przytrafia mu się rozsypanie tam gdzie nie trzeba, ale uczciwie trzeba przyznać, że dzieje się to na dużo mniejszą skalę.

Oprócz tonerów i bębnów do materiałów eksploatacyjnych należą także: grzałka utrwalająca i pas transferowy. Wydajność wszystkich materiałów eksploatacyjnych można sprawdzić w poniższej tabelce.

Materiały eksploatacyjne Wydajność
toner black
1.000 stron
toner cyan, magenta, yellow
1.000 stron
bęben black, cyan, magenta, yellow
15.000 stron
pas transferowy
50.000 stron
grzałka utrwalająca
30.000 stron

Koszty wydruku

Aby obliczyć koszt wydruku, w urządzeniu zainstalowano pełną partię tonerów, po czym wysłano do wydrukowania kolorowe zdjęcie w formacie A4.

Pierwsze problemy pojawiły się w po wydrukowaniu 225 stron A4 w kolorze, kiedy to urządzenie zasygnalizowało wyczerpanie tonera cyan i odmówiło dalszej współpracy. Po dokładnym zważeniu pozostałych tonerów i uwzględnieniu pozostałych materiałów eksploatacyjnych, obliczono koszt jednej strony w kolorze na 1,96 zł. Cóż, nie jest to najbardziej atrakcyjna kwota, jaką może zaoferować kolorowa drukarka laserowa.

Z czarnego tonera uzyskać można natomiast nawet do 1.152 czarno-białych stron zwykłego dokumentu tekstowego, po czym na wydrukowanym tekście można zauważyć białe paski wskazujące na wyczerpywanie się tonera. Koszt jednej strony oszacowano na 12 groszy, czego również nie można zaliczyć do wyjątkowych okazji.

Jakość wydruków

C3300n drukuje z rozdzielczością 1.200 x 600 dpi, przy czym w porównaniu z innymi kolorowymi drukarkami laserowymi, których rozdzielczość wynosi 600 x 600 dpi, jakość wydruków jest całkowicie porównywalna. Trzeba przyznać, że kolory na wydrukach są intensywne i nawet na zwykłym papierze widoczny jest delikatny „fotograficzny” połysk.

Do drukowania zdjęć OKI poleca wybranie w sterowniku trybu Foto. Jego istota sprowadza się jednak głównie do wyostrzenia kontrastu zdjęcia i lepszego oddania szczegółów wydruku, czyli funkcji, która dostępna jest w każdym przeciętnym programie do obróbki zdjęć. Przy zwykłym oglądaniu zdjęć punkty rastra są praktycznie nie do rozróżnienia. C3300n nie ma także problemów z kalibracją i prawidłowym ustawieniem kolorów.

Zdjęcie A4 w formacie TIFF można otrzymać już po 25 sekundach, co sytuuje to urządzenie w czołówce najszybszych urządzeń. Wydruk kolorowej grafiki Coreldraw trwał 20 sekund.

Małe, dwupunktowe pismo jest całkiem nieźle widoczne, a efekt mory tylko w nieznacznym stopniu wpływa na jakość wydruku, nawet w przypadku dużych obszarów jednego koloru.

Koniecznie pamiętać trzeba, że w C3300n nie można używać folii transparentnych jako materiału do drukowania, choć wydawałoby się, że w nowoczesnej drukarce taki parametr nie powinien nawet podlegać dyskusji.

Sytuacja wygląda podobnie z drukiem banerów o długości 120 cm – jedna ze sztandarowych cech drukarek OKI. Maksymalna długość wydruku to w przypadku C3300n zaledwie 35 cm. Szkoda.

Dokument tekstowy wydrukowano w trzech różnych trybach: zwykłym oraz w najniższej i najwyższej jakości. W przypadku C3300n trudno gołym okiem dostrzec między nimi jakieś spektakularne różnice, poza taką, że w najwyższej jakości wydruk trwa zdecydowanie dłużej. Bez większych wyrzutów sumienia do wydruków tekstowych polecamy zatem tryb zwykły.

Prędkość wynosząca 16 stron tekstu na minutę (wynik testu) to bardzo przyzwoity wynik, jednak w przypadku dokumentu biznesowego zawierającego kolorowe logo firmy, prędkość spada do ok. 9-10 stron na minutę.

Podsumowanie

OKI C3300n znajduje zastosowanie w sytuacjach, kiedy drukujemy małe, w porywach do średnich ilości dokumentów, które jednak wymagają najwyższej jakości. Duże obciążenia mogą powodować trwały uszczerbek głównie na nerwach co bardziej niecierpliwych użytkowników.

Koszty wydruku (12 groszy za stronę tekstu i 1,96 zł za stronę w kolorze) niestety przystępnością nie powalają, chociaż jednocześnie otrzymujemy od OKI nie tylko 24 miesiące gwarancji na cały sprzęt, a także wieczystą gwarancję na listwę LED.

Tyleż samo plusów co minusów. Pogłębiona refleksja przed zakupem zdecydowanie wskazana.

Format wydruku A4
Prędkość wydruku cz-b
16,0 str/min
Prędkość wydruku kolor
12,0 str/min
rozdzielczość (pozioma)
600 dpi
rozdzielczość (pionowa)
1200 dpi
RAM (standard)
32 MB
RAM (max)
32 MB
Rodzaj pamięci
DIMM
Wolne sloty
0
CPU
200 MHz
Zintegrowany HDD
Nie
duplekser
Nie
Rodzaj naświetlania
LED
PCL4
Nie
PCL5
Nie
PCL5c
Nie
PCL6 (XL)
Nie
Adobe PS
Nie
Komp. PS
nie
GDI
tak
GL2
nie
Epson ESC
nie
Maks. gramatura
203 g/m2
Zamykana kaseta na papier
Tak
Ilość kaset
1
Pojemność kasety
250 arkuszy
Pojemność ręcznego podajnika
1 arkusz
Opcjonalna kaseta

Pojemność odbiornika
150 arkuszy
Separator
nie
Kabel w załączeniu
nie
software
Template Manager 2006
Win 9x
tak
Win NT 4
tak
Win 2000
tak
Win XP
tak
mac
tak
Linux
nie
Parallel
nie
USB
nie
USB2
tak
Firewire
nie
IRDA
nie
ethernet
tak
Szerokość
38 cm
Głębokość
48 cm
Wysokość
29 cm
Waga
21 kg
Maks. miesięczne obciążenie
35.000 stron
Głośność w trakcie pracy
51 db(A)
Głośność w stanie standby
37 db(A)
Wyświetlacz
Nie
Pierwsza strona po
13 sek
Tekst szybki
9,9 str/min.
Tekst normalny
9,8 str/min
Tekst – najwyższa jakość
8,8 str/min
Druk grafiki
20 sek
Druk foto
25 sek
Margines górny
5 mm
Margines dolny
4 mm
Margines lewy
5 mm
Margines prawy
4 mm
Produkty opisane w tym artykule możesz kupić na stronie CentrumDruku.com.pl:
z artykułów:

Komentarze:

Nick:
Treść:
Informujemy, że z dniem 29 lutego 2020 r. administratorem danych osobowych w naszym sklepie jest Centrum Druku AM Stachura sp.k. z siedzibą w Krakowie (30-054), ul. Czarnowiejska 43, KRS: 0000830855. Twoje dane przetwarzane będą w celach związanych z obsługą zapytań i realizacją zamówień zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – RODO.
Używamy reCaptcha Google - zobacz Politykę Prywatności i Warunki Usługi.
[CentrumDruku]
2010-02-22 11:47:57
Stąd można pobrać sterowniki do tego urządzenia: http://www.oki.pl/support/printer/index.aspx?prodid=tcm:87-3909-16
~ula
2010-02-19 21:08:36
Mam problem - tj mam Oki C3300 i laptopa z Vistą... nie potrafię odnaleźć w internecie odpowiednich sterownikó - mam oryginalne sterowniki na CD, ale Vista nie istniała jeszcze, kiedy kupiłam OKI. Czy ktoś może mi pomóc ? Będę Bardzo wdzięczna.
[CentrumDruku]
2009-05-12 15:12:41
Niestety nie dysponujemy ulotką instalacyjną do tego urządzenia, jednakże informacja o odblokowaniu fusera powinna się na tej ulotce znajdować. Na pewno w momencie uruchomienia drukarki z nieodblokowanym fuserem nie doszło do uszkodzenia sprzętu. W momencie nieodblokowania fusera cały mechanizm pracuje prawidłowo, jednak rolki są rozsunięte i tym samym nie ma możliwości dociśnięcia proszku do arkusza papieru i jego prawidłowego utrwalenia.

Jeśli zaś chodzi o tonery startowe, to w produktach OKI są to zawsze tonery połówkowe lub tonery o mniejszej zawartości. Informacja taka znajduje się na stronie Centrum Druku, w parametrach do drukarki OKI C3300n podana jest wydajność zasobnika startowego – dostarczanego wraz z urządzeniem - która wynosi do 500 stron A4 przy 5% pokryciu oraz wydajność standardowa - wydajność zasobników, które można do tej drukarki dokupić - wynosi ona do 1000 stron A4 przy 5% pokryciu.
~Kuba
2009-05-12 08:11:22
Wczoraj odpakowałem drukareczkę (solidnie zapakowana, jak na wojnę), i trochę się zamotałem z instrukcją obsługi. Niby jest obrazkowo wyjaśnione wszystko, ale tak jakoś nie bardzo to do mnie trafiło, czego efektem było nie zgrzewanie toneru na kartce. Myślałem że to fabryczny błąd drukarki, ale po rozmowie z infolinią OKI dowiedziałem się że trzeba usunąc pewien pomarańczowy plastik z fusera, przy czym dla mnie z instrukcji wynikało jakby ten plastik własnie miał pozostać nieruszony. Poza tym drukarka do sporadycznych wydruków idealnie się nadaje, po podpieciu do sieci od razu znalazł ją sterownik i wsio śmiga bardzo dobrze. Zobaczymy tylko jak z tym tonerem, bo jeżeli oryginalnie ma tylko połowe tonera to kiszka... ;/
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Ważne! Strona internetowa Centrum Druku stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka, są one wymagane do poprawnego jej funkcjonowania. Aby aktualizować wybór dodatkowych usług korzystających z ciasteczek, kliknij wybierz zgody marketingowe lub dowiedz się więcej na temat cookies i naszej polityki prywatności.
Informujemy, że z dniem 29 lutego 2020 r. administratorem danych osobowych w naszym sklepie jest Centrum Druku AM Stachura sp.k. z siedzibą w Krakowie (30-054), ul. Czarnowiejska 43, KRS: 0000830855. Twoje dane przetwarzane będą w celach związanych z obsługą zapytań i realizacją zamówień zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – RODO.