Infolinia: 801 61 62 61 | 794 464 464 | 12 631 38 30 Live chat: porozmawiaj z konsultantem
 •  

  Miejsce użytkowania:
  * nie wybrano

 •  

  Przeznaczenie do druku:
  * nie wybrano

Krok   Potrzebuję drukarki:
 • Producent urządzenia:

  * nie wybrano

  Brother Canon Dell Dymo Epson HP Konica-Minolta Kyocera-Mita Lexmark Nashuatec Oki Panasonic Philips Ricoh Sagem Samsung Xerox Zebra 
 • Seria urządzenia:

  * nie wybrano

 • Model urządzenia:

  * nie wybrano

Zobacz

Artykuły

Wszystkie
Aktualności
Nowości i wydarzenia
Testy i recenzje
Technologie
Poradniki

Mała czarna: Samsung SCX-4500

dodano: 26 marca 2008

Jedno jest pewne: trudno przejść koło niej obojętnie... Ta monochromatyczna wielofunkcyjna drukarka SCX-4500 swoim nowoczesnym wyglądem - odbiegającym od innych tego rodzaju produktów - podbija rynek i serca użytkowników. Jest stylowa, elegancka i jedyna w swoim rodzaju...

Warto przyjrzeć się bliżej tej wielofunkcyjnej piękności i zobaczyć, co jeszcze - oprócz eleganckiego wyglądu - oferuje.

Designerska i stylowa, czyli parę słów o wyglądzie

Jednak zostańmy jeszcze chwilę przy powalającym (w sensie jak najbardziej pozytywnym!) wyglądzie tej drukarki, bo ona rzeczywiście przyciąga wzrok...

Samsung SCX-4500

Po pierwsze: elegancka "fortepianowa" czerń

Wysokopołyskowa obudowa w czarnym klasycznym kolorze lakieru fortepianowego rzeczywiście cieszy oczy. Na próżno szukać na niej tradycyjnych przycisków. Projektanci zastąpili je dotykowymi sensorami. Ponadto wzrok przyciągają podświetlane na niebiesko diody LED.

Po drugie: smukłość

To obecnie najmniejsze urządzenie wielofunkcyjne na rynku. Wyjątkowo zgrabne, bowiem ma tylko 16 cm grubości! Takie małe i kompaktowe urządzenie bez problemu zmieści się na każdym biurku i nie potrzeba dla niego zbyt wiele miejsca. Nie zapominajmy przy tym, że jest to urządzenie wielofunkcyjne!

Samsung SCX-4500

Należy jednak zostawić mu trochę wolnej przestrzeni, ponieważ kiedy chcemy skopiować dokument lub zmienić toner, wówczas trzeba podnieść pokrywę do góry. Zatem wąskie i niskie regały, na których to urządzenie mogłoby zmieścić się bez problemu, nie wchodzą w grę. Jednak, moim skromnym zdaniem, warto takie urządzenie wyeksponować, a nie upychać na wąskim regale.

Samsung SCX-4500

SCX-4500 na pierwszy rzut oka

Samsung SCX-4500 charakteryzuje się ekstremalnie płaską obudową, w której projektanci musieli zmieścić mechanizm drukujący. Mimo tego nie ucierpiała na tym funkcjonalność drukarki. Samsung SCX-4500 drukuje w przyzwoitej prędkości.

Samsung SCX-4500 wyposażony został w laserowy czarno-biały mechanizm drukujący, kopiarkę oraz skaner. Urządzenie drukuje i kopiuje w czerni. Skanować można również w kolorze. Samsung SCX-4500 nie oferuje faksu, jednak nie wymagajmy zbyt dużo od tak małego urządzenia.

Samsung SCX-4500
prędkość drukowania
do 16 str. A4 / min
czas uzyskania pierwszej strony 15 sekund (po wyjściu ze stanu uśpienia)
rozdzielczość drukowania
600 x 600 dpi
prędkość kopiowania
do 16 str. A4 / min
rozdzielczość kopiowania
600 x 600 dpi
rozdzielczość skanowania (optyczna) 600 x 600 dpi
maksymalne miesięczne obciążenie
do 4 000 stron
pamięć
8 MB
interfejs
USB 2.0
obsługiwane systemy operacyjne Windows 2000/2003/XP/Vista, różne systemy Linux, Mac OS 10.3-10.4
wymiary (sz. x gł. x wys.) 332 x 393 x 162,3 mm
waga 8,6 kg

Zarządzanie papierem

Samsung SCX-4500 wyposażony został w jedną kasetę na papier, w której zmieści się tylko 100 arkuszy papieru. To dość spory minus tego urządzenia. Niestety producent nie oferuje możliwości dokupienia dodatkowego podajnika na papier. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że szuflada na papier otwiera się po uprzednim naciśnięciu umieszczonego nad nią przycisku.

Samsung SCX-4500

Drukarka ta raczej nie nadaje się dla tych, którzy dużo drukują, chyba, że nie przeszkadza im częste dokładanie papieru do drukarki.

Urządzenie nie oferuje również - ułatwiającego biurowe życie - automatycznego podajnika na dokumenty.

Jeśli zaś chodzi o odbiornik papieru, to zmieści się w nim 30 arkuszy.

Panel obsługi

To, co nietypowe i rzucające się w oczy, to niewątpliwie brak tradycyjnych przycisków. Urządzenie to obsługuje się za pomocą sensorów dotykowych, które reagują na ciepło. Do takiej formy obsługi drukarki trzeba się przyzwyczaić - aby urządzenie zareagowało na naszą komendę, musi upłynąć trochę czasu. Samsung SCX-4500 nie został wyposażony w wyświetlacz. Ma za to podświetlane na niebiesko diody LED.

W ten sposób uzyskujemy szybki i łatwy dostęp do wszystkich podstawowych funkcji.
W zupełności jesteśmy w stanie obyć się bez studiowania instrukcji obsługi urządzenia.

Samsung SCX-4500

Jest jednak jeden mankament tej, jakże pięknej, wysokopołyskowej obudowy: widać na niej wszystkie ślady użytkowania. I osiada na niej wszędobylski kurz. Więc: albo przyzwyczaimy się do widoku licznych odcisków palców na obudowie naszej drukarki, albo często będziemy robić użytek z dostarczanej wraz z drukarką ściereczki.

Materiały eksploatacyjne

Wymiana tonerów jest dość prosta. Jednak za pierwszym razem kłopot sprawić może otwarcie pokrywy. Aby ją otworzyć, wystarczy sięgnąć pod pokrywę, lekko nacisnąć znajdujący się tam przycisk i gotowe!

Samsung SCX-4500

Drukarka dostarczana jest z tonerem startowym, który powinien wystarczyć nam na wydrukowanie 1000 stron. Następnie możemy dokupić już nieco wydajniejszy toner ML-1630A - na 2000 stron A4 przy 5% pokryciu.

Koszty drukowania

Aby przekonać się, ile kosztuje nas wydrukowanie jednej strony tekstowej, drukuje się aż do momentu, kiedy urządzenie zasygnalizuje konieczność wymiany jednego z tonerów.

Po wydrukowaniu ok. 1 870 stron Samsung SCX-4500 zakomunikował, aby wymienić toner. Po wliczeniu kosztów tonera, cena za jedną stronę A4 wynosi 11 groszy.

Jakość drukowania zdjęć

Zdjęcia wydrukowane na urządzeniu Samsung SCX-4500 są nieco za ciemne. Na fotografiach widoczne są lekkie paski, co niestety psuje ogólne wrażenie.

Jakość wydruków graficznych

W celu sprawdzenia, jak prezentowane urządzenie radzi sobie z drukowaniem grafiki, wydrukowano dokument formatu A4 zawierający różne graficzne elementy. Wydruk wykonano na normalnym papierze w najwyższej z dostępnych rozdzielczości. Uzyskane wyniki są zadowalające, jednak nie są to wyniki precyzyjne w 100%, gdyż linie wykresów są nieco za grube i zachodzą na siebie. Dodatkowo dają się zauważyć drobne niedociągłości wynikające z pojawienia się efektu mory.

Prędkość i jakość drukowania tekstu

Do zmierzenia prędkości drukowania posłużono się prostym dokumentem tekstowym, tak zwanym listem dr Grauerta. Samsung SCX-4500 drukuje z prędkością 16,2 stron na minutę, co zgadza się z danymi, które podaje producent, czyli 16 stron na minutę. To wystarczająca w zupełności prędkość drukowania. Jednak na rynku dostępne są urządzenia wielofunkcyjne drukujące szybciej, jak na przykład Samsung SCX-4200 - jego możliwości to 18 stron na minutę.

Samsung SCX-4500

Z kolei do sprawdzenia jakości wydruków posłużył 10-stronicowy czarno-biały dokument. Dokument ten drukowano w trzech trybach: w trybie roboczym (draft), w trybie normalnym, w trybie najwyższej jakości. W przypadku tej drukarki nie można zmienić w sterownikach rozdzielczości drukowania. Dostępna jest tylko funkcja "oszczędzania tonera".

Jeśli zaś chodzi o uzyskane wyniki, to niezależnie od trybu drukowania, nie widać zbyt wielkich różnic. Zatem obojętnie, jaki tryb drukowania wybierzemy, i tak jakość wydrukowanych dokumentów jest taka sama.

Jakość skanowania: głębia ostrości

Obecne na rynku skanery wykorzystują dwie różne techniki skanowania: CCD i CIS. Skanery CIS cechuje płaska budowa i mniejsze zużycie prądu. Wadą skanerów CIS jest to, że nie potrafią zeskanować ostro przedmiotów, które nie leżą płasko na szkle skanera.

Samsung SCX-4500

Samsung SCX-4500 został wyposażony w skaner typu CIS. Z tego też względu nie potrafi zeskanować ostro i wyraźnie przedmiotów, które nie leżą na szkle skanera.

Umiejętność ta nie jest aż tak ważna, jeśli użytkownicy nie chcą skanować stron z książek, szczególnie chodzi o strony ze środka książek, gdyż trudno je położyć płasko na szkle skanera. Wynik skanowanego w ten sposób tekstu może nie być zadowalający.

Jakość i prędkość skanowanych tekstów czarno-białych

Sprawdziliśmy również, jak Samsung SCX-4500 radzi sobie ze skanowaniem tekstów czarno-białych. Do sprawdzenia, czy detale są wyraźne i czytelne i czy nie występują jakieś zmiany w odwzorowywaniu kolorów, a także czy kontury są wyraźne, posłużył niewielki fragment z czarno-białego dokumentu tekstowego. Skanowany w maksymalnej optycznej rozdzielczości
600 x 2400 dpi tekst czarno-biały jest wystarczająco czytelny, charakteryzuje się jednak lekkimi nieostrościami.

Prędkość skanowania mierzona jest na dwa sposoby. Najpierw mierzy się czas, jaki urządzenie potrzebuje na sporządzenie podglądu skanowanego zdjęcia czy też tekstu. Na to Samsung SCX-4500 potrzebował 12 sekund.

Następnie mierzy się czas skanowania dokumentu. Zeskanowanie tekstu w formacie A4
w rozdzielczości 200 dpi zajmuje 21 sekund. To dobry wynik. Tyle samo czasu na zeskanowanie takiego dokumentu potrzebuje Samsung SCX-4200 .

Jakość skanowania: skanowanie zdjęć

Aby ocenić jakość skanowania zdjęć i grafiki użyto zdjęcia w formacie A4. Zdjęcie zostało zeskanowane w rozdzielczości 600 dpi - jest to najwyższa optyczna rozdzielczość, którą to urządzenie oferuje.

Zeskanowany obraz jest wyraźny, a jego jakość w pełni zadowalająca.

Jakość kopiowania i wydajność

SCX-4500 nadaje się również do kopiowania dokumentów. Aby zobaczyć, jak Samsung radzi sobie z tym zadaniem, skopiowaliśmy tekst i zdjęcie. Jakość kopiowanych tekstów czarno-białych jest w pełni wystarczająca. Jednak nieco gorzej urządzenie radzi sobie z kopiowaniem zdjęć. Są one bardzo ciemne, w ten sposób umyka naszym oczom wiele szczegółów.

Podsumowanie

Jak widać, urządzenie to dość dobrze radzi sobie z wszystkimi zadaniami. Jest wystarczająco szybkie. Jednak cena za wydruk - w porównaniu z innymi urządzeniami z tej samej półki - jest nieco za wysoka: 11 groszy za stronę A4. Na rynku dostępne są urządzenia wielofunkcyjne, charakteryzujące się podobnymi parametrami, a oferujące nieco tańsze koszty zakupu
i eksploatacji. Strona jednego wydruku w przypadku urządzenia Samsung SCX-4200 to koszt
ok. 8 groszy (toner standardowy SCX-4200A (black) na 3000 stron A4), jeśli chodzi o HP LaserJet M1120 to ok. 9 groszy (toner standardowy HP CB436A (black) nr 36A na 2000 stron A4). Urządzenie Brother DCP-7010L oferuje cenę wydruku za jedną stronę A4: ok. 9 groszy ( toner standardowy Brother TN-2000 (black) o wydajności 2500 stron A4; po wydrukowaniu 12 000 stron, do wymiany kwalifikuje się również bęben Brother DR-2000 ).

Za Samsungiem SCX-4500 przemawia jednak jeden niepodważalny argument: oryginalny wygląd. Chyba, że komuś nie podoba się taka mała czarna drukarka...

Produkty opisane w tym artykule możesz kupić na stronie CentrumDruku.com.pl:
z artykułów:

Komentarze:

Nick:
Treść:
Informujemy, że z dniem 29 lutego 2020 r. administratorem danych osobowych w naszym sklepie jest Centrum Druku AM Stachura sp.k. z siedzibą w Krakowie (30-054), ul. Czarnowiejska 43, KRS: 0000830855. Twoje dane przetwarzane będą w celach związanych z obsługą zapytań i realizacją zamówień zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – RODO.
Używamy reCaptcha Google - zobacz Politykę Prywatności i Warunki Usługi.
Ważne! Strona internetowa Centrum Druku stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka, są one wymagane do poprawnego jej funkcjonowania. Aby aktualizować wybór dodatkowych usług korzystających z ciasteczek, kliknij wybierz zgody marketingowe lub dowiedz się więcej na temat cookies i naszej polityki prywatności.
Informujemy, że z dniem 29 lutego 2020 r. administratorem danych osobowych w naszym sklepie jest Centrum Druku AM Stachura sp.k. z siedzibą w Krakowie (30-054), ul. Czarnowiejska 43, KRS: 0000830855. Twoje dane przetwarzane będą w celach związanych z obsługą zapytań i realizacją zamówień zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – RODO.