Infolinia: 801 61 62 61 | 794 464 464 | 12 631 38 30 Live chat: porozmawiaj z konsultantem
 •  

  Miejsce użytkowania:
  * nie wybrano

 •  

  Przeznaczenie do druku:
  * nie wybrano

Krok   Potrzebuję drukarki:
 • Producent urządzenia:

  * nie wybrano

  Brother Canon Dell Dymo Epson HP Konica-Minolta Kyocera-Mita Lexmark Nashuatec Oki Panasonic Philips Ricoh Sagem Samsung Xerox Zebra 
 • Seria urządzenia:

  * nie wybrano

 • Model urządzenia:

  * nie wybrano

Zobacz

Artykuły

Wszystkie
Aktualności
Nowości i wydarzenia
Testy i recenzje
Technologie
Poradniki

Domowy mini-fotolab, czyli Canon Selphy CP750 (test)

dodano: 5 września 2008

Łatwe i przyjemne drukowanie zdjęć bez wychodzenia z domu nie jest obecnie wielkim problemem. Nawet przeciętne urządzenia atramentowe radzą sobie z tym zadaniem przyzwoicie. Jednak Canon Selphy CP750 to drukarka, która stworzona została specjalnie do tego celu. Jest to typowa drukarka termosublimacyjna, która może stać się naszym domowym mini-fotolabem.

Selphy CP750 drukuje zdjęcia w formacie pocztówkowym 10 x 15 cm.
A do jej niewątpliwych zalet należą małe wymiary, dzięki czemu nie zajmie ona zbyt wiele miejsca w naszym domu. A jeśli wolimy podrukować zdjęcia u przyjaciół, nie ma problemu: drukarka Canon Selphy CP750 jest kompaktowa i niezwykle poręczna, co sprawia, że jest łatwa w przenoszeniu i możemy ją zabrać wszędzie tam, gdzie chcemy.

Jednak nie tylko mobilność i kompaktowe wymiary decydują o atrakcyjności sprzętu drukującego, najważniejsza kwestia to, jak  Selphy CP750 radzi sobie ze zleconymi jej zadaniami drukowania.

Canon Selphy CP750

Co kryje w sobie Selphy CP750?

  Canon Selphy CP750
technologia drukowania
termosublimacyjna
rozdzielczość drukowania
300 x 300 dpi
format pocztówkowy 10 x 15 cm (148 x 100 mm)

Taka mała

Canon Selphy CP750

W pudełku wraz z drukarką znajdziemy wszystko co niezbędne, by uruchomić urządzenie
i rozpocząć z nim pracę, czyli zasilacz sieciowy i kabel zasilania, podajnik na papier do zadrukowywania formatów pocztówkowych,  a także materiały eksploatacyjne  na 5 wydruków w formacie pocztówki (10 x 15 cm): startowy papier i startowa kaseta z taśmą barwiącą. Wraz z drukarką otrzymujemy płytę CD-ROM ze sterownikami i oprogramowaniem oraz podręcznik użytkowania, który zawiera podstawowe informacje i wskazówki jak korzystać z urządzenia. W pudełku znajduje się również oczyszczacz, o którym parę słów powiemy w dalszej części tekstu.

Nie zapominajmy jednak, że producent nie dołącza do drukarki kabla USB.

Canon Selphy CP750

Rozpoczęcie pracy z Selphy CP750

Instalacja urządzenia przebiega prosto i bezproblemowo. Pomoże nam w tym  dostarczana wraz z drukarką płyta CD Compact Photo Printer Solution. Wystarczy parę kliknięć, stosowanie się do wyświetlających się podczas instalacji komunikatów i urządzenie jest gotowe do pracy.

Canon Selphy CP750

Nie należy zapomnieć, że ustawiając Selphy CP750 na półce lub biurku, należy zostawić trochę miejsca z tyłu - jest to związane ze specyfiką  druku termosublimacyjnego, o czym powiemy jeszcze parę słów. 

Canon Selphy CP750

Materiały eksploatacyjne 

Do drukarek termosublimacyjnych materiały eksploatacyjne dostępne są tylko i wyłącznie w zestawach, co jest wygodnym rozwiązaniem. W zestawie jest wszystko co potrzebne, by urządzenie mogło pracować, czyli: kaseta z kolorową folią barwiącą oraz papier. I o nic więcej nie musimy się już  na szczęście martwić. 

Materiały eksploatacyjne dostępne są w dwóch zestawach: zestaw  KP-36IP zawiera 36 sztuk papieru w formacie 10 x 15 cm (100 x 148 mm) orazkasetę z kolorową folią barwiąc oraz w zestawie  KP-108IP -zawierającym 108 sztuk papieru o formacie  10x15cm (100x148mm ) oraz kasetę z kolorową taśmą barwiącą.  

Należy pamiętać, że w przypadku urządzeń pracujących w technologii termosublimacyjnej format papieru musi być zgodny z formatem kasety z folią barwiącą oraz z podajnikiem na papier. Jeśli kartki papieru lub podajnik na papier albo kaseta z taśmą barwiącą będą różniły się formatami, wówczas drukarka będzie działała nieprawidłowo.

kaseta z folią barwiącą

Canon Selphy CP750
Canon Selphy CP750

Zakładanie kasety z taśmą barwiącą nie powinno sprawić kłopotu.

Canon Selphy CP750

Aby założyć kasetę należy otworzyć pokrywkę komory, która znajduje się po prawej stronie urządzenia. A następnie należy wsunąć kasetę z taśmą i zamknąć pokrywę. 

Przy tym należy uważać, by nie dotykać folii, ponieważ zabrudzenia mogą wpłynąć na jakość wydrukowanej fotografii.

Canon Selphy CP750
Canon Selphy CP750
Canon Selphy CP750
Canon Selphy CP750
Canon Selphy CP750
Canon Selphy CP750

Tutaj warto wspomnieć o dostarczanym wraz z drukarką oczyszczaczu służącym do czyszczenia wnętrza drukarki. Jeśli na wydrukowanym zdjęciu pojawią się kreski,  wówczas skorzystanie z oczyszczacza może być konieczne. To może się zdarzyć po wydrukowaniu wielu zdjęć. My wydrukowaliśmy 36 zdjęć i z oczyszczacza nie musieliśmy korzystać, jedynie przyjrzeliśmy się, jak to sprytne urządzenie działa.

Jest to niezwykle proste: należy wyjąć kasetę z taśmą barwiącą, a na jej miejsce włożyć oczyszczacz i przesunąć go dwa-trzy razy do wewnątrz i na zewnątrz drukarki.

Canon Selphy CP750

podajnik na papier i wkładanie papieru

Aby prawidłowo włożyć papier do podajnika, należy wykonać parę manewrów. Najpierw należy przesunąć pokrywę podajnika na papier do tyłu do oporu. Następnie podnieść pokrywkę do góry, trzymając jednocześnie podajnik za dolną część.

Naszym skromnym zdaniem wcale nie jest łatwo otworzyć podajnik na papier i wykonując tę czynność po raz pierwszy trzeba się nieźle namanewrować.  

Canon Selphy CP750

Teraz wystarczy włożyć kartki papieru, a  to już jest bułka z masłem.

Canon Selphy CP750

Nie należy zapominać, by papier wkładać błyszczącą stroną do góry, a częścią adresową do dołu. Przy tym trzeba uważać, by nie dotykać błyszczącej strony papieru,    gdyż odciśnięte palce mogą wpłynąć na jakość zdjęcia. Kartki papieru należy wsunąć do oporu pod znajdujące się w kasecie na papier ograniczniki.

Canon Selphy CP750

Potem wystarczy zamknąć pokrywkę kasety na papier, a następnie zamkniętą pokrywkę przesunąć do tyłu. Poniższe zdjęcie pokazuje jak wygląda prawidłowo załadowana papierem kaseta: z jednej strony widać kartki, a z drugiej pokrywka jest wysunięta i lekko nachylona.

Canon Selphy CP750

Teraz pozostało nam już założenie kasety na papier. W tym celu należy otworzyć znajdującą się z przodu drukarki pokrywkę.


Canon Selphy CP750

Następnie wsunąć do oporu załadowaną papierem kasetę - stroną z widocznymi kartkami papieru - do drukarki (jak widać na poniższym zdjęciu).

Canon Selphy CP750

Teraz Selphy CP750 gotowa jest już do pracy.

Canon Selphy CP750
Canon Selphy CP750

I jeszcze jedna dobra rada, do podajnika na papier nie powinno się wkładać więcej niż
18 arkuszy papieru na jeden raz, gdyż może to utrudnić pobieranie papieru i spowodować blokowanie się papieru w drukarce. 

Technika druku termosublimacyjnego

Warto parę słów powiedzieć o technice druku termosublimacyjnego.  W druku termosublimacyjnym wykorzystywane jest ciepło: taśma barwiąca jest ogrzewana, a następnie kolor wgrzewany jest w papier.

Źródłem barwnika w urządzeniach pracujących w technologii termosublimacyjnej jest taśma barwiąca. Ma ona zawsze rozmiar odpowiadający szerokości zadrukowywanych kartek papieru.

Taśma barwiąca podzielona jest na cztery jednakowe odcinki - każdy o długości równej długości zadrukowywanych kartek. Cała powierzchnia taśmy pokryta jest specjalnym barwnikiem w kolorach yellow, magenta, cyan oraz warstwą zabezpieczająco-nabłyszczającą. Dlatego aby wydrukować jedno zdjęcie urządzenie musi zużyć cztery odcinki taśmy - nałożyć trzy warstwy kolorowe oraz jedną warstwę zabezpieczająco-nabłyszczającą.

W ten sposób drukowanie składa się z czterech etapów. Podczas drukowania jednego zdjęcia kartki papieru są czterokrotnie wciągane i wysuwane. Początkowo na papier nanoszona jest warstwa barwnika żółtego (yellow). Następnie papier jest wycofywany, a rolka z taśmą barwiącą jest przewijana. Proces ten jest powtarzany jeszcze trzy razy - przy nanoszeniu kolejnych kolorów: magenta, cyan i warstwy zabezpieczającej.

 Na poniższych zdjęciach widać, w jaki sposób urządzenie drukuje zdjęcie: kartki papieru są wciągane i wysuwane cztery razy. Tutaj widać również wyraźnie, dlaczego  dla drukarki Selphy CP750 trzeba zostawić miejsce z tyłu urządzenia.

Nakładanie warstwy z kolorem żółtym.

Canon Selphy CP750

Teraz Selphy CP750 nakłada magentę. 

Canon Selphy CP750

Teraz pora na cyan.

Canon Selphy CP750

I ostatni etap: nakładanie warstwy nabłyszczająco-zabezpieczającej.

Canon Selphy CP750

Zdjęcie gotowe do odbioru.

Canon Selphy CP750

Warto dodać, że Selphy CP750 drukuje zdjęcia na papierze pocztówkowym z perforacją. Odrywa się ona łatwo, jednak trzeba zachować ostrożność, perforację najlepiej zagiąć i delikatnie oderwać. Przy  nieprecyzyjnym odrywaniu możemy nie tyle  co uszkodzić wydruk, ile naderwać papier pod spodem zdjęcia. Co nie będzie widoczne, jeśli włożymy zdjęcie do albumu lub oprawimy w ramkę, jednak na pewno będzie przeszkadzać jeśli chcemy zdjęcie wysłać lub komuś podarować.

Koszty drukowania

Jak już zostało wcześniej wspomniane, to w druku termosublimacyjnym materiały eksploatacyjne dostępne są w zestawach, na które składają się papier oraz kaseta z kolorową taśmą barwiącą. Biorąc pod uwagę cenę zestawu KP-108IP - ok. 107 zł - to cena wydruku jednego zdjęcia wynosi 0,99 zł. 

  wydajność
 cena za jedno zdjęcie
 wydruk zdjęcia w formacie pocztówkowym (10 x 15 cm)  108 zdjęć w formacie 10 x 15 cm  0, 99  zł

 99 groszy to cena - jak na wydruk wykonany na drukarce termosublimacyjnej - bardzo przyzwoita. Zważywszy, że cena ta obejmuje całkowity koszt wydruku zdjęcia - zużycie taśmy barwiącej i papieru.

Jest to cena porównywalna z tym, co oferują nam fotolaby. Zdjęcie 10 x 15 cm zamawiane w fotolabie to koszt rzędu 0,80 - 0,89 zł.

Jakość druku

Zbliżenia

 Canon Selphy CP750  Canon Selphy CP750
 Canon Selphy CP750  Canon Selphy CP750
 Canon Selphy CP750  Canon Selphy CP750

 Zdjęcie w naturalnej wielkości oraz zdjęcie oryginalne:

 Canon Selphy CP750  Canon Selphy CP750
zdjęcie w naturalnej wielkości zdjęcie oryginalne
 Canon Selphy CP750  Canon Selphy CP750
 zdjęcie w dwunastokrotnym powiększeniu
 zdjęcie w sześciokrotnym powiększeniu

 
Canon Selphy CP750
 zdjęcie w trzykrotnym powiększeniu

 Zdjęcie w naturalnej wielkości oraz zdjęcie oryginalne:

 Canon Selphy CP750  Canon Selphy CP750

  zdjęcie w wielkości naturalnej

 zdjęcie oryginalne

 Drukarka termosublimacyjna nie tworzy obrazu z nanoszonych na papier kropli, dlatego od razu rzuca się w oczy, że wypełnienia są gładkie i pełne. Jednakże na wydrukowanych zdjęciach dostrzec można delikatne (jeśli przyglądamy się zbliżeniom) rozmycia konturów. 

Jednakże jeśli przyglądamy się wykonanym przez Selphy CP750 zdjęciom w naturalnej wielkości, to efekty są niczego sobie. Zdjęcia praktycznie niewiele różnią się od obrazów oryginalnych. Jedyne, co można zarzucić Selphy to przyciemnianie kolorów. CP750 ma z tym problem, co sprawia, że ciemne kolory często przechodzą w czerń. 

Przykłady wydruków

Canon Selphy CP750

Canon Selphy CP750

Canon Selphy CP750

Canon Selphy CP750
Canon Selphy CP750

Prędkość drukowania zdjęć

Sprawdziliśmy, jak kwestia ta wygląda w praktyce. Producent podaje, że czas drukowania jednego zdjęcia  w formacie 10x15 wynosi: ok. 58 sek. 

Jednakże dokonane przez nas pomiary pokazały, że drukowanie jednego zdjęcia w formacie 10 x 15 cm trwa nieco dłużej.

Do mierzenia prędkości drukowania zdjęć posłużyliśmy się zdjęciem o wielkości 4,23 MB. Zdjęcie było drukowane z komputera (za pośrednictwem programu Photoshop), bezpośrednio z aparatu cyfrowego, telefonu komórkowego i karty pamięci, ponieważ  Selphy CP750 oferuje wszystkie te możliwości.

Prędkość drukowania była mierzona od momentu wysłania polecenia "drukuj" do momentu, kiedy w odbiorniku na papier pojawiło się gotowe zdjęcie.

 prędkość drukowania
   z karty pamięci z aparatu cyfrowego z komputera
zdjęcie 10 x 15 cm 
(ok.) 1:12 min (ok.) 1:12 min (ok.) 1:20 min

 Czas drukowania - mimo, że nieco odbiega od danych podawanych przed producenta
o 14 lub 20 sekund - jest jak najbardziej do przyjęcia. Warto jednak wspomnieć, że w przypadku zdjęć o większej rozdzielczości przetwarzanie danych może trwać znacznie dłużej. Jeśli drukujemy z komputera, to czas drukowania zależy również od sprzętu jakim dysponujemy, jak również od kabla USB. Jak widać najszybsza droga, to bezpośrednie drukowanie z karty pamięci lub z aparatu cyfrowego.

Urządzenie to szybko się przegrzewa. Po wydrukowaniu 15 zdjęć drukarka zaczęła pracować znacznie wolniej, tym samym wydłużył się czas drukowania jednego zdjęcia.

 Zdjęcia drukowaliśmy również z telefonu komórkowego Nokia N95 -  wyposażonego w złącze IrDA. W przypadku drukowania bezprzewodowego często występują problemy z konfiguracją urządzenia, co początkowo i nam sprawiło kłopot. Jednak kiedy już wszystko zostało prawidłowo ustawione i Selphy CP750 "zobaczyła" telefon komórkowy, poszło jak po maśle.

W tym przypadku czas drukowania mierzyliśmy w następujący sposób: najpierw mierzyliśmy czas przesyłania danych, a następnie czas samego drukowania.

Przesyłanie zdjęcia wielkości 46 KB trwało 5 sekund, a drukowanie 1:01 min.  Z kolei przesyłanie zdjęcia 500 KB zajęło 1:14 min, a samo drukowanie 1:01 min.

Canon Selphy CP750

Komunikacja

Canon Selphy CP750 daje nam wolność wyboru w jaki sposób chcemy drukować nasze zdjęcia. Oczywiście, możemy drukować w sposób tradycyjny, czyli za pośrednictwem komputera. Selphy CP750 umożliwia również drukowanie bezprzewodowe z telefonów komórkowych wyposażonych w złącze IrDA.

Ponadto drukować możemy bezpośrednio z wszystkich aparatów cyfrowych kompatybilnych ze standardem PictBridge oraz CanonDirect Print .

Canon Selphy CP750

Canon Selphy CP750

Drukować możemy również z kart pamięci - Selphy CP750 posiada trzy wygodne wejścia na takie karty.

Canon Selphy CP750

Ponadto Selphy CP750 wyposażona jest w 2,4-calowy wyświetlacz LCD, który umożliwia wygodny podgląd zdjęć.

Czas na podsumowanie

Z drukarki  Selphy CP750 będą zadowoleni wszyscy, którzy lubią drukować zdjęcia, a nie oglądać je na monitorze komputera. A przy tym cenią sobie wygodę, jaką daje druk zdjęć w domu.

Selphy CP750 nadaje się doskonale do użytku domowego: do druku zdjęć do rodzinnego albumu, oprawienia w ramkę lub wysłania znajomym w formie kartki z wakacji. Z Selphy CP750 będą zadowoleni również Ci, którzy często podróżują i potrzebują mobilnego urządzenia do drukowania zdjęć.

Nie można przy tym zapomnieć, że drukarka termosublimacyjna Selphy CP750 umożliwia drukowanie zdjęć tylko i wyłącznie w formacie 10 x 15 cm, co nie każdemu może się podobać. Nam o wiele bardziej podobają się wydruki w formacie 13 x 18 cm.

Nie jest to też urządzenie tanie w zakupie, jednakże jest ono warte swej ceny. Za niecałe 700 zł otrzymujemy drukarkę termosublimacyjną produkującą zdjęcia w jakości porównywalnej z jakością fotolabu.

Selphy CP750   - naszym zdaniem - to wygodna alternatywa do korzystania z usług fotolabów. Nieco droższa, gdyż żeby drukować, trzeba najpierw zainwestować w sprzęt - jednak bardzo wygodna, gdyż umożliwia drukowanie dobrych jakościowo zdjęć bez wychodzenia z domu.

Jeśli zaś chodzi o koszt drukowania, to jest on dość przyzwoity - porównywalny z kosztami druku zdjęć w laboratorium fotograficznym.

Jeśli nie jesteśmy zainteresowani drukowaniem w technologii  termosublimacyjnej lub korzystaniem z usług fotolabu, to pozostaje nam zakup atramentowej drukarki fotograficznej. Jednak niewątpliwą przewagą druku termosublimacyjnego nad atramentowym jest to, że drukarki termosublimacyjne nie tworzą obrazu z nanoszonych na papier kropli atramentu, a to sprawia, że wypełnienia kolorów są płynne i bez zarzutu. Zaś wadą druku termosublimacyjnego jest to, że nawet jeśli na jednym zdjęciu wydrukujemy tylko jedną małą kropeczkę, to i tak zostanie wykorzystany cały odcinek taśmy przeznaczony na 1 odbitkę.

Naszym zdaniem Selphy CP750 to godne uwagi urządzenie dla tych, którzy potrzebują dobrej drukarki do drukowania zdjęć w formacie 10 x 15 cm.

Dziękujemy firmie Canon za udostępnienie drukarki do testów.

Produkty opisane w tym artykule możesz kupić na stronie CentrumDruku.com.pl:
z artykułów:

Komentarze:

Nick:
Treść:
Informujemy, że z dniem 29 lutego 2020 r. administratorem danych osobowych w naszym sklepie jest Centrum Druku AM Stachura sp.k. z siedzibą w Krakowie (30-054), ul. Czarnowiejska 43, KRS: 0000830855. Twoje dane przetwarzane będą w celach związanych z obsługą zapytań i realizacją zamówień zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – RODO.
Używamy reCaptcha Google - zobacz Politykę Prywatności i Warunki Usługi.
~arek
2011-04-11 19:28:15
fajna drukarka, ale taraz niemal kazda drukuje niezle, wszystko przeciez zalezy od zastosowanego tuszu i papieru, a wiekszosc plujek ma juz wymagana rozdzielczosc
[CentrumDruku]
2009-07-14 15:50:37
Słuszna uwaga, nie mniej jednak proszę zauważyć, że artykuł został opublikowany w zeszłym roku - dodano 5 września 2008 roku. Przez ten czas na rynku wiele się wydarzyło, a ceny materiałów eksploatacyjnych uległy zmianie. Niestety nie jesteśmy w stanie korygować cen w artykułach, dlatego zawsze dodajemy linki do danego produktu, żeby można było szybko sprawdzić aktualną cenę.
~marcin0216
2009-07-13 17:45:01
Ja posiadam od niedawna drukarkę CP520. Jakość wydruku jest świetna. Znajomi nie wierzyli mi, że zdjęcie sam wydrukowałem, dopóki nie pokazałem im strony adresowej z tyłu zdjęcia. Nie zauważyłem również przyciemnień. Niestety wadą urządzenia jest wysoka cena papieru i taśmy barwiącej. W Waszym artykule jest napisane, że taśma i papier kosztują 107 zł na 108 wydruków. W tym wypadku jestem zmuszony poprosić o linka, bo na Waszej stronie http://www.tasmy.centrumdruku.com.pl/canon/kp-108ip_cyan_magenta_yellow_black.cd jest za 167! Poza ceną polecam w 100%. I również życzę niskich cen.
~zielonka67
2009-02-03 15:25:14
Witam posiadam starszy model t.j.Selphy CP510 od 4lat działa bez problemu do dziś dnia a ceny zestawu papieru i kaset barwiących są w każdym sklepie inne ja już kupowałem nawet po 85zł.Jeśli chodzi o technologię to jest dobra i trwała ,mam jeszcze ciemnie fotograficzną z chemią ale częściej drukuję niż wywołuję pozdrawiam i życzę niskich cen papieru
[CentrumDruku]
2008-09-29 18:26:53
Problem z odwzorowaniem kolorów jest dość częsty przy drukowaniu zdjęć. Model, z którym mieliśmy w tym wypadku do czynienia radził sobie jednak nieco gorzej niż przeciętna drukarka termosublimacyjna. Główny jej problem to wspomniane zaciemnienia. Należy jednak pamiętać, że była to drukarka testowa, mocno eksploatowana.
Wydruk z przeciętnej drukarki przeznaczonej do zdjęć - na warunki domowe - jest jak najbardziej do zaakceptowania.
~Jurek G
2008-09-25 12:45:19
Witam, rozważam zakup drukarki do zdjęć, ale czy takie duże różnice między kolorami na fotografii oryginalnej i tej wydrukowanej na drukarce są cechą wszystkich drukarek tego typu czy tylko tego modelu?
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Ważne! Strona internetowa Centrum Druku stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka, są one wymagane do poprawnego jej funkcjonowania. Aby aktualizować wybór dodatkowych usług korzystających z ciasteczek, kliknij wybierz zgody marketingowe lub dowiedz się więcej na temat cookies i naszej polityki prywatności.
Informujemy, że z dniem 29 lutego 2020 r. administratorem danych osobowych w naszym sklepie jest Centrum Druku AM Stachura sp.k. z siedzibą w Krakowie (30-054), ul. Czarnowiejska 43, KRS: 0000830855. Twoje dane przetwarzane będą w celach związanych z obsługą zapytań i realizacją zamówień zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – RODO.