Infolinia: 801 61 62 61 | 794 464 464 | 12 631 38 30 Live chat: porozmawiaj z konsultantem
 •  

  Miejsce użytkowania:
  * nie wybrano

 •  

  Przeznaczenie do druku:
  * nie wybrano

Krok   Potrzebuję drukarki:
 • Producent urządzenia:

  * nie wybrano

  Brother Canon Dymo Epson HP Konica-Minolta Kyocera-Mita Lexmark Nashuatec Oki Panasonic Philips Ricoh Sagem Samsung Xerox Zebra 
 • Seria urządzenia:

  * nie wybrano

 • Model urządzenia:

  * nie wybrano

Zobacz

Artykuły

Wszystkie
Aktualności
Nowości i wydarzenia
Testy i recenzje
Technologie
Poradniki

Co potrafi Brother... Wielofunkcyjna kolorowa atramentówka DCP-330C

dodano: 19 października 2007

Brother DCP-330C to jedno z najpopularniejszych urządzeń wśród dostępnych na rynku wielofunkcyjnych atramentowych drukarek. Jego przeznaczeniem są przede wszystkim domowe przestrzenie i małe biura. Drukuje, kopiuje, skanuje - i to w kolorze! On naprawdę dużo potrafi, a przy tym niewiele kosztuje.


Wygląd i przeznaczenie

Brother DCP-330C

Jeśli chodzi o wygląd, to Brotherowi DCP-330C nie można nic zarzucić. Jest elegancki, a jego niezaprzeczalną zaletą są niewielkie rozmiary. Zmieści się na każdym biurku i z pewnością nie zabierze nam dużo miejsca. Choć Brother DCP-330C odnajdzie się wszędzie, to jego przeznaczeniem są w głównej mierze domowe przestrzenie. Sprawdzi się również w niewielkim biurze lub w biurze prowadzonym w domu. Jego miesięczna wydajność to 2 500 stron - czyli około 83 wydruki dziennie.

Brother DCP-330C

Parę faktów o Brotherze DCP-330C

Poniższa tabela przedstawia parę istotnych informacji dotyczących prezentowanego modelu:

Brother DCP-330C
cena w Centrum Druku (brutto) ok. 324 zł
interfejs USB 2.0
pamięć 16 MB
rozdzielczość • do 1200 x 6000 dpi (druku)
• do 600 x 1200 dpi (kopiowania)
• do 600 x 2400 (skanowania)
prędkość druku (wg. producenta)
• do 25 str./min (monochromatyczna)
• do 20 str./min (kolorowa)
cena wydruku jednej strony czarno-białej (5% pokrycie) ok. 15 gr
cena wydruku zdjęcia w kolorze (A4) ok. 2,10 zł
miesięczne obciążenie 2 500 stron
wymiary (szer. x głęb. x wys.)
398 x 360 x 150 mm
waga 7 kg

Co niewątpliwie ułatwi życie

Drukowanie bez włączania komputera

Brother DCP-330C jest wyposażony w PictBridge, który pozwala podłączyć aparat cyfrowy do drukarki i szybko wydrukować zdjęcia - bez potrzeby włączania komputera. Podgląd wydruku umożliwia kolorowy 2-calowy wyświetlacz, który w zupełności wystarczy, by stwierdzić, czy dane zdjęcie jest udane i czy warto umieścić go w naszym albumie. Model ten posiada wbudowany czytnik kart pamięci, dzięki któremu również możemy drukować zdjęcia bez pośrednictwa komputera - czyli szybko, prosto i wygodnie.


Brother DCP-330C: bezpośrednie drukowanie z aparatów cyfrowych

Podajniki na papier

Brother DCP-330C został wyposażony w jedną kasetę na papier, w której mieści się 100 kartek papieru. Urządzenie posiada również oddzielny podajnik na papier fotograficzny - zmieści się w nim 20 arkuszy.

Jeśli chodzi o odbiornik papieru - to bez problemu zmieści się w nim 50 zadrukowanych kartek papieru.

Wkłady atramentowe

W modelu tym zastosowano system 4 pojedynczych wkładów atramentowych - bez wbudowanego chipa i innych ograniczeń, które uniemożliwiałyby ponowne napełnienie wkładów. System oddzielnych tuszy pozwala znacznie obniżyć koszty eksploatacji - po prostu wymieniamy tylko ten kolor, który się skończył. Głowica drukująca jest umieszczona w drukarce na stałe.


Brother DCP-330C: wymiana kartridży

Aby wymienić wkłady atramentowe, konieczne jest otwarcie urządzenia. To z reguły nie nastręcza trudności w przypadku prostych drukarek. Jednak czasem bywa kłopotliwe w urządzeniach wielofunkcyjnych, ponieważ na górze drukarki umieszczony jest skaner. Brother DCP-330C nie sprawi nam jednak kłopotów. Wymiana kartridży jest prosta i nieskomplikowana. Są one umiejscowione z przodu urządzenia. Wystarczy tylko otworzyć małą pokrywę z boku drukarki, wyjąć zużyty pojemnik na tusz, włożyć nowy i po sprawie.

Tusz jest doprowadzany do głowicy drukującej za pomocą systemu wężyków. Takie rozwiązanie sprawia, że drukarka pracuje znacznie ciszej, gdyż głowica nie musi przesuwać się podczas zadrukowywania kartki papieru. A to - naszym skromnym zdaniem - wielkie udogodnienie dla nas i dla naszych uszu.

Ceny wkładów atramentowych zostały zestawione w poniższej tabelce:

materiały eksploatacyjne
    cena w Centrum Druku (brutto)
wydajność
kartridż z czarnym atramentem (black) LC1000BK ok. 65 zł
do 500 stron A4 (5% pokrycie)
kartridż z błękitnym atramentem (cyan)
LC1000C ok. 37 zł
do 400 stron A4 (5% pokrycie)
kartridż z purpurowym atramentem (magenta) LC1000M ok. 37 zł
do 400 stron A4 (5% pokrycie)
kartridż z żółtym atramentem (yellow) LC1000Y ok. 37 zł do 400 stron A4 (5% pokrycie)

Koszty wydruków czarno-białych i kolorowych

Aby sprawdzić, jakie są rzeczywiste koszty drukowania tekstów czarno-białych oraz zdjęć, drukuje się do momentu, aż jeden z kartridży będzie pusty.


Brother DCP-330C i wyniki jego pracy

Zanim zaistniała konieczność wymiany czarnego tuszu, wydrukowano 418 stron (w formacie A4 o 5% pokryciu). Przy cenie wkładów atramentowych Brothera (patrze tabelka wyżej), koszty wydruku jednej strony czarno-białej to ok. 15 gr. Nieco drożej wychodzi wydruk kolorowy. Wydrukowano 57 stron w kolorze (A4). Uwzględniając ceny kartridży, jedna taka strona kosztuje nas ok. 2,10 zł.

Jakość i prędkość drukowania tekstów czarno-białych

Prędkość drukowania tekstów czarno-białych mierzono za pomocą prostego dokumentu tekstowego, tzw. listu dr Grauerta. Brother DCP-330C drukuje z prędkością 10,9 str./min.To odbiega od tego, co podaje producent: 25 str./min.

Jakość otrzymywanych wydruków sprawdzano za pomocą testu, na który składał się 10-stronicowy dokument czarno-biały. Dokument ten był drukowany w trzech trybach: w trybie szybkiego drukowania (najniższa rozdzielczość), trybie normalnym (bez zmian w sterownikach) oraz w trybie najwyższej jakości (najwyższa rozdzielczość na normalnym papierze).

Wydruki są generalnie troszkę za jasne. A ostrość liter jest mało wyraźna. Zdecydowanie najlepszy i w pełni zadowalający wynik uzyskano podczas drukowania w najwyższej rozdzielczości.

Jakość i prędkość drukowania zdjęć

W teście użyto zdjęcia w formacie A4. Prędkość drukowania takiego zdjęcia bez marginesu wynosi 10,20 minut. To przeciętny wynik. Na rynku dostępne są urządzenia, które takie zdjęcie drukują znacznie szybciej, jak np. Canon Pixma MP460 - 3,32 minut, Canon Pixma MP180 - 3,46 minut, czy też Lexmark X2450 - 5,03 minut.


Brother DCP-330C

Uzyskane wydruki zdjęciowe mają zdecydowanie dobre kolory, jednak barwy są czasem nieco zimne, szczególnie w przypadku odwzorowywania kolorów skóry.

Jakość i prędkość drukowania grafiki

Aby sprawdzić jakość wydruków graficznych, drukowano dokument w formacie A4 z różnymi elementami graficznymi. Testy zostały przeprowadzone na papierze Inkjet w najwyższej z dostępnych rozdzielczości. Linie wykresów są ostre, a kolory żywe i mocne. Nie dostrzeżono zmian w odwzorowywaniu kolorów ani tak niepożądanego efektu mory. Wydrukowanie takiego dokumentu graficznego trwało 140 sekund, co jest wynikiem w pełni zadowalającym.

Kto przykłada wagę do nawet najdrobniejszych detali, wybierając drukarkę powinien zwrócić uwagę na to, by urządzenie wielofunkcyjne odwzorowywało czytelnie i wyraźnie również pismo o małej czcionce, które często występuje w różnego rodzaju dokumentach graficznych. Jeśli chodzi o Brothera DCP-330C to możemy spać spokojnie - drukarka radzi sobie z tym całkiem nieźle. Małe, dwupunktowe pismo jest dość dobrze czytelne, ostre i wyraźne.

Próba wytrzymałościowa

Warto sprawdzić, jak wydruki reagują na działanie wody i wilgoci oraz na zamazanie markerem. Zaraz po wydrukowaniu strony na normalnym papierze, zaznaczono markerem linijkę tekstu. Wydruk z DCP-330C uległ tylko bardzo nieznacznemu rozmazaniu.

Kolejna próba - próba wytrzymałości na wodę i wilgoć - pokazuje, czy atrament trzyma się stabilnie, a kolory się nie rozmazują. Po wydrukowaniu naniesiono kroplę wody. Całkowicie rozmazał się tusz cyan i magenta. Z kolei yellow i black wyglądają przyzwoicie, kolory te uległy tylko nieznacznemu rozmazaniu.

Jednak nie zapominajmy, że są to wydruki z drukarki atramentowej. Zatem nie możemy oczekiwać, że będą one niezmywalne i w 100% odporne na wodę i wilgoć, tak jak w przypadku drukarek laserowych.

Technologia skanowania: CIS

Istotną kwestią jest zastosowana w urządzeniu wielofunkcyjnym technologia skanowania. Kwestię tę powinni rozważyć wszyscy, którzy są zainteresowani skanowaniem stron z książki. Niektóre skanery nie potrafią zeskanować dokumentu, jeśli nie leży on płasko na szkle skanera.

Obecne na rynku skanery korzystają z dwóch technik skanowania: CCD (Charged Coupled Device) i CIS (Contact Image Sensor). Skanery CIS cechują się płaską konstrukcją i zużywają mniej energii. Ich wadą jest jednak to, że nie potrafią dobrze zeskanować dokumentów, które nie leżą płasko na szkle. Skanery wykorzystujące technikę CCD nie mają z tym żadnego problemu.

W urządzeniu Brother DCP-330C zastosowana technologię skanowania CIS. Zatem jeśli zależy nam na skanowaniu stron ze środka książki, to efekty pracy skanera CIS nie zawsze przypadną nam do gustu.

Jakość i prędkość skanowania

W celu przetestowania skanera, użyto niewielkiego wycinka z czarno-białego dokumentu tekstowego o rozdzielczości 600 dpi. Na tym przykładzie sprawdzono, czy wszystkie detale są wyraźne i czytelne i czy nie występują jakieś zmiany w odwzorowywaniu kolorów, a także czy kontury są wyraźne. Skanowany w rozdzielczości 600 x 2400 dpi tekst czarno-biały jest wyraźny i czytelny.

Prędkość skanowania mierzona jest na dwa sposoby. Najpierw mierzy się czas, jaki urządzenie potrzebuje, aby pokazać dany obraz na wyświetlaczu. Na to Brother potrzebował 20 sekund. Następnie mierzy się czas skanowania dokumentu. Zeskanowanie dokumentu tekstowego A4 w rozdzielczości 200 dpi zajęło 15 sekund.

Jakość i prędkość kopiowania

Brother DCP-330C daje nam dwie możliwości kopiowania - kopiowanie w kolorze i czarno-białe. Tą funkcją sterują dwa przyciski: mono i color.

Aby sprawdzić prędkość kopiowania dokumentów czarno-białych oraz jakość otrzymanych kopii, przeprowadzono test: na normalnym papierze w standardowej jakości. Te próby zakończyły się dobrym wynikiem. Jeśli chodzi o kopiowanie w kolorze, to wykorzystano zdjęcie w formacie A4, które również powielano na normalnym papierze, ale w wysokiej rozdzielczości. Skopiowane zdjęcie jest w miarę wyraźne, kolory są jednak nieco przyblakłe.

Powielenie zwyczajnej strony tekstowej na normalnym papierze zajmuje 40 sekund, a zdjęcia w formacie A4 (również na normalnym papierze) 101 sekund. Lepsze wyniki osiąga np. HP Officejet Pro L7780 - jednak to też znacznie droższe urządzenie.

Podsumowanie

Brother DCP-330C naprawdę potrafi wiele. Urządzenie skanuje, kopiuje i oczywiście drukuje - a to wszystko w kolorze! Doskonale nadaje się do codziennych zadań, również o charakterze biurowym. Brakować może jedynie możliwości podłączenia faksu. Niewątpliwą zaletą jest to, iż urządzenie to obsługuje się niezwykle prosto i z pewnością nie sprawi nam kłopotu. Jego kolejną zaletą jest możliwość drukowania zdjęć, co z pewnością ucieszy amatorów fotografii. Urządzenie pozwala drukować bez konieczności włączania komputera - zaopatrzone jest w PictBridge oraz w czytnik kart pamięci. I chyba najważniejsze: cena zakupu drukarki, jak również i przeznaczonych do niej materiałów eksploatacyjnych, jest naprawdę niska. Na koniec warto dodać, iż jest to jedno z najbardziej popularnych urządzeń z tego segmentu w naszym sklepie.

Produkty opisane w tym artykule możesz kupić na stronie CentrumDruku.com.pl:
z artykułów:

Komentarze:

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
token
Informujemy, że z dniem 29 lutego 2020 r. administratorem danych osobowych w naszym sklepie jest Centrum Druku AM Stachura sp.k. z siedzibą w Krakowie (30-054), ul. Czarnowiejska 43, KRS: 0000830855. Twoje dane przetwarzane będą w celach związanych z obsługą zapytań i realizacją zamówień zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – RODO.
Ważne! Strona internetowa Centrum Druku stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka, są one wymagane do poprawnego jej funkcjonowania. Kliknij zgadzam się, aby niniejsza informacja nie pojawiała się lub dowiedz się więcej na temat cookies i naszej polityki prywatności.
Informujemy, że z dniem 29 lutego 2020 r. administratorem danych osobowych w naszym sklepie jest Centrum Druku AM Stachura sp.k. z siedzibą w Krakowie (30-054), ul. Czarnowiejska 43, KRS: 0000830855. Twoje dane przetwarzane będą w celach związanych z obsługą zapytań i realizacją zamówień zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – RODO.