Infolinia: 801 61 62 61 | 794 464 464 | 12 631 38 30 Live chat: porozmawiaj z konsultantem
  •  

    Miejsce użytkowania:
    * nie wybrano

  •  

    Przeznaczenie do druku:
    * nie wybrano

Krok   Potrzebuję drukarki:
  • Producent urządzenia:

    * nie wybrano

    Brother Canon Dell Dymo Epson HP Konica-Minolta Kyocera-Mita Lexmark Nashuatec Oki Panasonic Philips Ricoh Sagem Samsung Xerox Zebra 
  • Seria urządzenia:

    * nie wybrano

  • Model urządzenia:

    * nie wybrano

Zobacz

Artykuły

Wszystkie
Aktualności
Nowości i wydarzenia
Testy i recenzje
Technologie
Poradniki

Piękne zdjęcia dzięki nowym drukarkom PIXMA: iP3500 i iP4500 (test)

dodano: 16 listopada 2007

Przed miesiącem zapowiadałam wejście nowych drukarek PIXMA na rynek. Teraz, kiedy już miałam okazję zapoznać się z nimi bliżej - chciałabym podzielić się moimi wrażeniami i spostrzeżeniami.

 

Canon PIXMA iP3500

 

iP3500 i iP4500 to nowi członkowie rodziny drukarek PIXMA. Modele te mają zastąpić najczęściej kupowane urządzenia PIXMA iP4300 i iP3300. Stare i zasłużone w boju drukarki udają się zatem na zasłużony odpoczynek i ustępują miejsca nowym. A to, co nowe, zwykle bywa lepszą i nowocześniejszą wersją starego. Czy tak jest i w tym przypadku?

Nowe modele gwarantują wystrzałową prędkość drukowania i wysokiej jakości wydruki zdjęciowe. A także - dzięki zastosowaniu nowej funkcji Auto Image Fix w oprogramowaniu Easy-PhotoPrint EX - umożliwiają automatyczną korektę obrazu. O tych, i o wielu jeszcze innych, kwestiach, opowiem w dalszej części tekstu.

Designerska czerń i kompaktowa forma

Wiadomo, że wygląd w życiu nie jest sprawą najważniejszą. A innowacyjne rozwiązania liczą się przede wszystkim. Jednak w pierwszej chwili w oczy rzuca się to, co na powierzchni. Zajmijmy się więc najpierw wyglądem nowych urządzeń. Czy coś w tej kwestii uległo zmianie?
I czy nowe PIXMY będą miały szansę stać się ciekawym urozmaiceniem naszych domowych lub biurowych wnętrz? Zobaczmy.

Canon PIXMA iP3500

Poprzednik iP3500 - czyli stara PIXMA iP3300 - przechodzi transformację. Designerzy Canona nadają nowemu modelowi kasetową i bardziej zwartą formę, a także nieco inne kolory. Rezygnują z dominującej szarej tonacji obudowy na rzecz wysokopołyskowej i jakże eleganckiej czerni. W ten sposób Pixma z typowego szaraka przeobraża się w eleganta pierwszej klasy. Dominująca czerń obudowy drukarki zostaje ożywiona jasnoszarymi elementami bocznymi. Ta zmiana sprawia, że PIXMA iP3500 jest podobna do odchodzącego modelu iP4300 - oraz do następcy tegoż modelu iP4500 - o czym za moment.

Jeśli chodzi o bogatszego krewnego PIXMY iP3500 - czyli drukarkę iP4500 - to nie przechodzi ona zbyt wielkich przeobrażeń. Zmiany w kolorze i w kształcie obudowy nie są tak wyraziste, jak w przypadku iP3500 , co nie znaczy, że wszystko zostało "po staremu". Chociaż na pierwszy rzut oka zbyt wielkich rewolucji w wyglądzie nie widać, jednak przy dokładniejszych oględzinach dostrzec można, że nowy model jest nieco inny. Na czym więc ta inność polega?

Canon PIXMA iP4500

PIXMA iP4500 zachowuje kompaktową formę swojego poprzednika. Jej kształty są jednak bardziej opływowe, co nadaje jej znacznej lekkości. Również kolor obudowy nabiera blasku - nie jest to już matowa, lecz elegancka wysokopołyskowa czerń. I podobnie jak w przypadku iP3500 czarna obudowa zostaje ożywiona jasnoszarymi elementami bocznymi.

O wyglądzie to już wszystko. A teraz zobaczmy, co kryje się pod tymi pięknymi obudowami.

Zasłużona technologia w nowej szacie

iP3500 : nowa szata, stary mechanizm

Canon PIXMA iP3500

 

iP 3500 odziedziczyła niemalże bez zmian wnętrze swego poprzednika. Wszystko, co najważniejsze, zostało jednak "po staremu". Nawet - tak istotna rzecz - jak prędkość drukowania. iP3500 zdjęcia formatu 10x15 bez marginesu drukuje w 47 sekund (w module standardowym) - czyli obeszło się bez gwałtownych rewolucji.

 

iP4500: wyposażenie pierwsza klasa - jednak bez technicznych nowinek

PIXMA iP 4500 - to następca popularnego urządzenia iP4300 ze znanym nam już wyposażeniem. Niewiele się zmieniło. Jak na tego rodzaju drukarkę, przeznaczoną w głównej mierze do drukowania zdjęć, wyposażenie to wystarcza w zupełności.

Canon PIXMA iP4500

 

A jednak.. iP4500 jest znacznie szybsza i może pochwalić się znakomitymi wynikami.
Tylko 21 sekund potrzebuje na wydrukowanie zdjęcia formatu 10x15 w rozdzielczości 9.600 x 2.400 dpi (moduł standardowy). To aż o 15 sekund mniej od poprzednika staruszka iP4300 - on na wydrukowanie takiego samego zdjęcia potrzebował aż 47 sekund. Jest co podziwiać! Gdyby zmiany gospodarcze w Polsce zachodziły w takim tempie, to z pewnością już dawno dogonilibyśmy Irlandię - co zapowiada nam jedna z partii - zwyciężczyni ostatnich wyborów.

To najistotniejsza zmiana. Oprócz tego - warto wspomnieć - że iP4500 posiada wszystkie zalety swego poprzednika, jak na przykład duplekser dla druku dwustronnego oraz praktyczną szufladę na płyty - umożliwiającą zadrukowywanie płyt CD i DVD.

Rzut okiem na iP3500 i iP4500

Oba modele mogą pochwalić się możliwością drukowania bez marginesu, PictBridge - który pozwala na bezpośrednie drukowanie z kompatybilnych aparatów cyfrowych oraz drugim podajnikiem papieru.

Canon PIXMA iP3500, Canon PIXMA iP4500

 

Mimo zastosowania mechanizmów drukujących z poprzednich modeli, oba urządzenia wypadają dość dobrze na tle innych produktów, ponieważ w ostatnich latach konkurencja nie wprowadziła na rynek żadnych znaczących rozwiązań w segmencie drukarek fotograficznych

W pudełku wraz z nowymi drukarkami PIXMA

Wraz z drukarkami otrzymujemy wkłady atramentowe cyan, magenta, yellow, wkład czarny tekstowy i wkład czarny fotograficzny (tylko w przypadku iP4500 ). I - ta informacja pewnością ucieszy wszystkich - dostarczane wkłady startowe są tak samo wydajne jak wkłady, które możemy później dokupić - co, przyznajmy szczerze, nie zawsze się zdarza.

Drukarki wyposażone są w głowice drukujące. Głowice te są wbudowane na stałe i nie musimy ich wymieniać w trakcie użytkowania drukarki. Model iP4500 jest wyposażony również w szufladę na CD i DVD.

Do obu modeli dołączane są płyty CD ze sterownikami i oprogramowaniem, kabel zasilający i instrukcja obsługi. Producent nie dostarcza - co zresztą jest powszechną praktyką - kabla USB.

Piękniejsze zdjęcia dzięki nowemu oprogramowaniu

Jeśli chcesz poprawiać jakość robionych przez Ciebie zdjęć, a niekoniecznie masz ochotę używać przy tym komputera, to nowe PIXMY są doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie. Wraz z drukarkami dostarczane jest oprogramowanie Easy-PhotoPrint EX, które zawiera nową funkcję korekty obrazu (Auto Image Fix). Dzięki tej opcji drukarka przed rozpoczęciem drukowania - automatycznie koryguje typowe błędy fotograficzne.

Canon PIXMA iP3500 i iP4500

 

System dokonuje oceny zdjęć, analizuje obrazy stosując technologię Face Detection (wykrywanie twarzy) oraz Scene Analysis (analizowanie sceny), a następnie optymalizuje ustawienia kontrastu, odcień i nasycenie barw. Wszystko po to, aby wydrukowana fotografia była jak najlepsza. Funkcja automatycznej korekty obrazów - Auto Image Fix - jest szczególnie skuteczna w przypadku niedostatecznie oświetlonych twarzy i prześwietlonych ujęć. Poprzez automatyczne rozjaśnienie niektórych partii twarzy, względnie całego zdjęcia, uzyskujemy niesamowity efekt naturalności kolorów.

Canon Easy-PhotoPrint EX – przyjazny dla użytkownika program do drukowania fotografii i twórczych projektów, jak np. kalendarze i foto-albumy. Wspomagając użytkownika w wyborze opcji papieru, skalowania i innych, program ten udostępnia funkcje Face Sharpener (poprawianie ostrości obrazu twarzy), Red Eye Correction (korygowanie czerwonych oczu) i opisaną już funkcję automatycznego poprawianie jakości obrazu ( Auto Image Fix).

Druk na płytach CD/DVD

Wiadomo, jak wyglądają po paru latach nagrane przez nas płyty CD lub DVD i podpisane kolorowymi markerami. O wiele lepiej sprawdzają się - i wytrzymują długie lata - nadruki na krążkach. I właśnie iP4500 oferuje nam możliwość zadrukowywania płyt CD/DVD. To szalenie prosta i szybka czynność, dzięki której nadruki na naszych ulubionych płytach będą ładne przez wiele lat. Jeśli chcesz, aby płyta, na przykład z wakacji w Egipcie, miała etykietę ze zdjęciem piramid - nic prostszego. Wystarczy włożyć specjalnie do tego przeznaczoną płytę CD do szuflady. A następnie poczekać. Po około jednej minucie piękna etykieta na naszej płycie jest gotowa. Moim zdaniem to lepsze i wygodniejsze rozwiązanie niż opisywanie płyt pisakami.

Aby cały proces proces zadrukowywania płyt CD/DVD przebiegł sprawnie i bez komplikacji, Canon dostarcza płytę CD z oprogramowaniem CD-LabelPrint. Program ten zawiera bogaty zbiór szablonów, pozwalających na użycie własnych fotografii, dodawanie tekstu i grafiki.

Tę ciekawą funkcję oferuje nam tylko model iP4500 . Niestety takiej opcji nie posiada PIXMA iP3500 .

Precyzja i niesamowita jakość - dzięki głowicy drukującej

Jedną z najważniejszych różnic między iP3500 i iP4500 jest głowica drukująca. Podczas gdy iP4500 otrzymał głowicę szybkiej drukarki iP5300, to jego biedniejszy krewny iP3500 został nieco pokrzywdzony i otrzymał głowicę iP3000 - będącego już w nieco podeszłym wieku. W ten sposób Canon iP3500 dysponuje nie tylko mniejszą ilością dysz, lecz także nanosi na papier większe krople tuszu - o objętości 2 pikolitrów.

iP4500 otrzymało szybszą głowicę z większą ilością dysz. Głowica ta też drukuje precyzyjniej - kroplami 1 pikolitrowymi - przez to drukowanie przebiega znacznie szybciej, a jego efekty są znacznie lepsze.

Głowice te opierają się na opatentowanej przez Canona technologii FINE. Posiadają bardzo dużą liczbę i gęstość dysz. Tym samym nanoszą na papier więcej tuszu w jednostce czasu niż to było możliwe w tradycyjnych technologiach natryskiwania atramentu. Głowice w PIXMACH natryskują w każdej sekundzie miliony mikroskopijnych kropli o objętości 1 lub 2 pikolitrów, z wysoką stabilnością
i dokładnością. Konsekwencją zastosowania tego typu głowic jest szybkość drukowania oraz wysoka jakość drukowanych fotografii i dokumentów, o czym przekonamy się dalej, przyglądając się efektom pracy PIXM.

Wydajne systemy atramentów - Canon Single Ink

Oba modele wykorzystują technologię Single Ink. Jest to system osobnych atramentów, przeznaczonych do wydruków fotograficznych. Każdy atrament znajduje się w oddzielnym przezroczystym zbiorniczku. Pojemniki te mogą być wymieniane osobno, co zdecydowanie zmniejsza koszty eksploatacji urządzenia. PIXMA iP3500 korzysta z systemu 4 atramentów, a PIXMA iP4500 z systemu 5 atramentów, tak zwanego systemu ContrastPLUS. System ContrastPLUS oferuje - oprócz kolorów standardowych - czarny atrament pigmentowy, który pomaga precyzyjniej oddać kontrasty na drukowanych fotkach, zdjęciach, fotografiach.

Drukarki fotograficzne PIXMA działają w systemie ChromaLife100, zapewniającym wysoką trwałość kolorów na wydrukowanych obrazach. ChromaLife100 to system, na który składają się oryginalne, barwnikowe atramenty Canon (pozwalające uzyskać bardzo szeroką paletę kolorów), głowice drukujące typu FINE oraz oryginalny papier fotograficzny. Połączenie tych trzech składników zapewnia naszym zdjęciom długoletnie życie. Nasz wydruki nie wyblakną przez 100 lat - pod warunkiem, że są przechowywane w albumie, przez 30 lat - jeśli są przechowywane za szkłem i przez 10 lat - jeśli są narażone na działanie światła oraz powietrza. Oczywiście należy stosować media do drukowania oraz kasety drukujące - zalecane przez producenta ( więcej informacji można znaleźć na stronach Canona).

Papierowy management

Obie PIXMY dysponują dwoma podajnikami na papier. W górnym podajniku na papier iP4500 mieści się 150 arkuszy, dalsze 150 możemy władować do dolnego podajnika - który jest zakryty, co chroni papier przed zakurzeniem. Do górnego podajnika PIXMY iP3500 również załadujemy 150 arkuszy, jednak dolny pojemnik jest nieco prostszy i już nie tak pojemny - mieści się w nim zaledwie 100 arkuszy. Nie ma również pokrywy chroniącej przed kurzem.

Dwa podajniki na papier - dostępne w obu modelach PIXMA - są wygodnym rozwiązaniem, gdyż umożliwiają równoległe używanie dwóch rodzajów papieru - w ten sposób nie trzeba ciągle zmieniać papieru normalnego na fotograficzny i odwrotnie.

Tym, którym zależy na drukowaniu dwustronnym, bardziej spodoba się model iP4500 , gdyż w standardowym wyposażeniu posiada dupleks automatyczny. To rozwiązanie po pierwsze ułatwia życie, a po drugie pozwala oszczędzać papier. Stwierdzono jednak, że podczas drukowania dwustronnego nanoszony na kartkę papieru tusz jest znacznie bladszy niż w przypadku normalnego druku jednostronnego. Taka sytuacja zachodzi również w innych modelach Canona. Producent twierdzi, że takie rozwiązanie jest koniecznością, aby rolki wciągające nie zostały zabrudzone w momencie, gdy zadrukowany już z jednej strony papier jest wciągany ponownie i obracany.

Komunikacja

Do dyspozycji mamy złącze USB - dzięki któremu możemy w prosty sposób połączyć drukarkę z komputerem.

PIXMA iP3500

 

W obu urządzeniach dostępna jest również opcja PictBridge, która umożliwia bezpośredni - bez włączania komputera - wydruk fotografii z aparatów kompatybilnych z PictBridge.

Wkłady atramentowe

Dopiero przed dwoma laty - wraz z wprowadzeniem Pixmy iP4200 i iP5200 – zamiast zwykłych wkładów atramentowych – Canon wprowadził wkłady atramentowe z chipem.

W nowych PIXMACH również stosuje tę praktykę. Chip na wkładach atramentowych zachowuje w pamięci aktualny stan wypełnienia każdego z wkładów. Dioda LED na kartridżu sygnalizuje użytkownikowi, czy wkład atramentowy jest włożony poprawnie i czy znajduje się w nim wystarczająca ilość tuszu.

PIXMA iP4500

 

W droższej drukarce iP4500 – obok trzech kolorów podstawowych – cyan, magenta, yellow – mamy do dyspozycji dwa czarne kolory. Przy tym jeden z czarnych wkładów (o większej pojemności) zawiera tusz pigmentowy, a drugi jest wypełniony tuszem barwnikowym Dye (o mniejszej pojemności). Tusz pigmentowy z większego wkładu atramentowego jest stosowany do drukowania tekstów na normalnym papierze, a także jako uzupełnienie koloru przy wydrukach fotograficznych. W ten sposób nie marnujemy czarnego tuszu Dye - charakteryzującego się mniejszą wydajnością i wyższą ceną - na drukowanie zwykłych tekstów. A wtedy, kiedy drukujemy zdjęcia lub wykonujemy nadruki na płytach, wówczas nasza drukarka używa tuszu Dye z małego wkładu atramentowego. Taki podział obowiązków to świetne rozwiązanie - gwarantujące wysoką jakość drukowanych fotografii, a dla nas również oszczędności.

Efekty zastosowania dwóch czarnych tuszy w drukarce iP4500 są widoczne przy drukowaniu zdjęć - ale o tym w dalszej części tekstu.

Poniżej znajduje się tabelka z zestawieniem wkładów atramentowych do obu prezentowanych drukarek:

wkłady atramentowe
nazwa produktu kod produktu waga pojemność wydajność cena w Centrum Druku (brutto)
czarny (pigmentowy)
PGI-5BK 0,25 kg
26 ml
360 str. A4 przy 5% pokryciu ok. 48 zł
czarny (dye)
CLI-8BK
0,25 kg
13 ml
5220 str.A4 przy zastosowaniu koloru jako dodatkowy
ok. 41 zł
cyan
CLI-8C
0,25 kg
13 ml
420 str. A4 przy 5% pokryciu ok. 41 zł
magenta
CLI-8M
0,25 kg
13 ml
420 str. A4 przy 5% pokryciu
ok. 41 zł
yellow
CLI-8Y
0,25kg 13 ml
420 str. A4 przy 5% pokryciu ok. 41 zł

 

Koszty wydruków czarno-białych i kolorowych

W celu przetestowania nowych urządzeń stronę tekstową w formacie A4 (o 5% pokryciu) drukowano (w normalnym trybie) na zwykłym papierze do momentu, aż drukarka zasygnalizowała konieczność wymiany jednego z wkładów.

Wyniki, które osiągnęły oba urządzenia są podobne. PIXMA iP3500 odmówiła posłuszeństwa i zasygnalizowała konieczność wymiany czarnego tuszu po wydrukowaniu 391 stron, a PIXMA iP4500 zrobiła to nieco wcześniej, bo po 388 stronach. Różnica 3 stron jest zatem nieznaczna.

A teraz kwestia - obok której nikt nie przechodzi obojętnie - czyli cena. Uwzględniając koszt zakupu wkładu atramentowego (patrz tabelka wyżej), cena jednej strony czarno-białej wynosi
12 gr (nie wliczono kosztów zużycia papieru). To wynik zdecydowanie zadowalający. Tym samym Canon drukuje korzystniej od HP DeskJet 6940 i 6980 . Dopiero urządzenie klasy biznesowej firmy HP Officejet Pro K5400 są przykładem, że drukować można o połowę taniej.

Jednak PIXMY stworzone są w głównej mierze po to, aby drukować zdjęcia. Sprawdźmy zatem, jak kształtują się ceny wydruków zdjęciowych. W tym celu drukujemy zdjęcie formatu A4 w trybie najwyższej jakości. Recz jasna pozwalamy pracować naszym urządzeniom do momentu, aż zakomunikują, iż jeden z wkładów atramentowych jest pusty.

Tutaj - inaczej niż w drukowaniu tekstów czarno-białych - między obu Pixmami występują już nieco większe rozbieżności. Drukarka iP3500 zgłosiła konieczność wymiany żółtego wkładu już po wydrukowaniu 66 stron. Tym samym jedno zdjęcie kosztuje nas 1 zł 37 gr.

Z kolei PIXMA iP4500 poinformowała nas o konieczności wymiany żółtego wkładu dopiero po wydrukowaniu 83 stron. W ten sposób cena jednego zdjęcia A4 wynosi 1 zł 23 gr.

Patrząc na inne urządzenia konkurencji z tej samej klasy, trzeba przyznać, że Canony wypadają całkiem nieźle i drukują korzystnie.

Jakość i prędkość drukowania zdjęć

Zobaczmy, jak szybkie potrafią być nowe Pixmy. Do mierzenia prędkości drukowania zdjęć wykorzystano zdjęcie w formacie A4. Zdjęcia były oczywiście drukowane na profesjonalnym papierze fotograficznym Canona (Canon Photo Paper Pro PR-101 ) w trybie drukowania najwyższej jakości. Canon PIXMA iP4500 na wydrukowanie zdjęcia A4 potrzebuje tylko 1:40 min - w ten sposób jest trochę szybszy od modelu 4300 (jego możliwości to 1:51 min).

iP3500 takie samo zdjęcie drukuje nieco dłużej - wydruk jest gotowy w 2:47 min. Jednak to i tak dobry wynik, iP3500 jest tańsza od iP4500 , tym samym trudno, żeby była równie szybka.

Jakość zdjęć drukowanych na obu Canonach jest bardzo dobra. Na szczęście w tej kwestii - w porównaniu z poprzednimi PIXMAMI - nic się nie zmieniło. Dzięki 1 pikolitrowej kropli iP4500 drukuje z bardzo delikatnym, gołym okiem prawie niezauważalnym, rasterem.

I tu właśnie możemy zaobserwować, że wielkość kropli wpływa na jakość zdjęciowych wydruków. To najbardziej rzuca się w oczy, kiedy weźmiemy wydruki z iP4500 i z nieco tańszej iP3500 . Zdjęcia z iP3500 charakteryzują się grubawym rasterem - przy kropli o objętości 2 pikolitrów. Kolejną kwestią wpływającą na jakość wydruków zdjęciowych jest to, że iP3500 nie została wyposażona - tak jak bardziej wypasiony model iP4500 - w czarny fotograficzny wkład atramentowy z tuszem Dye.

Poniższa tabelka porównuje prezentowane PIXMY z HP DeskJet 6980 :

prędkość drukowania zdjęć
  Canon Pixma iP3500
Canon Pixma iP4500
HP Deskjet 6980
prędkość drukowania zdjęć (według producenta)
17 str./min
24 str./min
27 str./min
prędkość drukowania zdjęcia A4 (niezależne testy) 2:47 min
1:40 min
3:09 min
wielkość kropli w piktolitrach
2 pl
1 pl
5 pl

 

Czarny pigmentowy tusz fotograficzny z wkładu atramentowego PGI-5BK do Canona iP4500
(i do zadrukowywania na papierze fotograficznym) nie jest przeznaczony dla iP3500 . Z tego powodu iP3500 , aby móc nanieść czarny kolor na papier fotograficzny, miesza inne kolory. To jest powodem tworzenia się mieszanego odcienia o lekko brązowawym kolorze. Jeśli zaś chodzi o odwzorowywanie tak zawsze problematycznych kontrastów kolorów skóry, na wydrukach z iP3500 jest widoczny lekko żółty odcień. Czego na szczęście nie można powiedzieć o droższej Pixmie. Zdjęcia z iP4500 odznaczają się w znacznym stopniu naturalnymi kolorami.

Przewaga PIXM nad aktualnymi modelami konkurencji jest widoczna niemalże na pierwszy rzut oka. Sprawia to mała objętość kropelek nanoszonego na papier tuszu. W ten sposób PIXMA iP4500 - jak również jego poprzednicy - odnoszą w dalszym ciągu najlepsze wyniki w drukowaniu fotografii wśród drukarek w tym przedziale cenowym. Drukarką o podobnych parametrach jest Epson Stylus Photo R285 . Kosztuje podobnie, ma więcej wkładów atramentowych, drukuje jednak większą kroplą tuszu.

Jakość i prędkość drukowania grafiki

Dokumenty, w których pojawiają się kolorowe grafy i wykresy, są często drukowane w naszych biurach. Stąd warto sprawdzić, jak nasze drukarki radzą sobie z tego rodzaju zadaniami.

W tym celu drukowano dokument - w formacie A4, zawierający rozmaite elementy graficzne - na papierze Canon High Resolution HR-101 przy sterownikach ustawionych w trybie najwyższej jakości.

Dokument graficzny iP3500 drukuje w 2 min 50 sek, a model iP4500 w 1 min 38 sek. W drukowaniu grafiki iP4500 jest zatem szybszy od swego uboższego krewnego, jednak jest równie szybki jak iP4300 – jego poprzednik.

Jeśli chodzi o jakość drukowania, to iP4500 osiąga – tak samo jak w przypadku drukowania zdjęć – znacznie lepsze wyniki od iP3500 . Jeśli chodzi o wykresy, to na wydrukach z iP3500 linie wykresów nieco na siebie nachodzą, tego nie obserwujemy w przypadku iP4500 . Generalnie jakość druku graficznego jest bardzo dobra, mimo że w drukowaniu odcieni szarości iP3500 nanosi troszkę za dużo magenty, zaś w iP4500 odcienie szarości wpadają w lekko fioletowy odcień. Różnice w odwzorowywaniu neutralnych tonów szarości są jednak nieznaczne.

Jakość i prędkość drukowania tekstów czarno-białych

Nie zawsze chcemy drukować tylko zdjęcia. Czasem trzeba wydrukować prosty czarno-biały dokument. Zatem warto i tutaj zastanowić się nad jakością i prędkością drukowania.

Do zmierzenia prędkości drukowania posłużył prosty dokument tekstowy - list dr. Grauerta. iP3500 osiągnęła wynik 12,5 str./min i w ten sposób jest znacznie wolniejsza od iP4500, która wydrukowała 18,8 str./min - tym samym możemy zaliczyć ją do najszybszych urządzeń w swojej klasie.

Kolejny 10 stronicowy dokument posłużył do oceny jakości drukowanych tekstów. Dokument ten został wydrukowany w trzech trybach: w normalnym (bez ustawiania zmian w sterownikach), w trybie szybkiego drukowania (najniższa rozdzielczość) i w najwyższej jakości (największa rozdzielczość).

Teksty czarno-białe PIXMY drukują w dobrej jakości. Jeśli chodzi o drukowanie w wersji roboczej - która ma na uwadze oszczędzanie tuszu - otrzymany wydruk jest nieco szary. W trybie najwyższej jakości oba urządzenia drukują w intensywnym czarnym.

Test odporności

Choć to drukarki atramentowe i wydruki atramentowe nigdy nie będą dorównywały odpornością (na zarysowanie i działanie wody) wydrukom z drukarek laserowych, jednak warto sprawdzić, czy efekty pracy naszej drukarki nie zostaną zniweczone nawet przez nawet najdrobniejszą kroplę wody.

Na początek zobaczmy, jak będzie wyglądał nasz wydruk po naniesieniu markera. I co się okazuje, wydruki zarówno z iP3500 i iP4500 zachowują się dość opornie wobec działania markera. Jednak zdecydowanie tracą odporność, jeśli mocniej przyciśniemy markera do kartki lub też zakreślimy ten sam fragment tekstu po raz drugi.

A jak zareagują nasze wydruki na działanie wody? Jedna kropla wystarczy, żeby kolory się rozeszły (na normalnym papierze). Stabilnie trzyma się tylko czarny tusz pigmentowy. Jednak kropla deszczu z pewnością nie zaszkodzi naszym wydrukom, jeśli wykonamy je na papierze fotograficznym.

Całkowitą odporność na wodę i zarysowanie wykazują wydruki robione na normalnym papierze na drukarkach wykorzystujących tusze DuraBrite firmy Epson - są to między innymi obecne na rynku modele Epson Stylus D92 i Epson Stylus D120 .

Podsumowanie

Z efektów pracy PIXM z pewnością będziemy zadowoleni. Osiągają one rewelacyjne wyniki w drukowaniu zdjęć i grafiki. Nieźle radzą sobie również z dokumentami czarno-białymi. Drukarki iP3500 i iP4500 zapewniają również wygodne użytkowanie - zdjęcia drukować,a także korygować, możemy bez włączania komputera. Ponadto model iP4500 oferuje nam ciekawą funkcję wykonywania etykiet na płytach CD/DVD.

Poprzednie PIXMY cieszyły się dużym powodzeniem i zaufaniem klientów. Taki sukces mają szansę osiągnąć również nowe modele. To - moim zdaniem - prawie pewnik.





Produkty opisane w tym artykule możesz kupić na stronie CentrumDruku.com.pl:
autor: Ewelina
z artykułów:

Komentarze:

Nick:
Treść:
Informujemy, że z dniem 29 lutego 2020 r. administratorem danych osobowych w naszym sklepie jest Centrum Druku AM Stachura sp.k. z siedzibą w Krakowie (30-054), ul. Czarnowiejska 43, KRS: 0000830855. Twoje dane przetwarzane będą w celach związanych z obsługą zapytań i realizacją zamówień zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – RODO.
Używamy reCaptcha Google - zobacz Politykę Prywatności i Warunki Usługi.
rafalost
2008-09-04 14:27:50
...i to mnie przekonało! iP4500 RULEZ !
tlechowi@dnet.pl
2008-09-03 22:06:43
Bardzo solidne i pomocne opracowanie. GRATULACJE!
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Ważne! Strona internetowa Centrum Druku stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka, są one wymagane do poprawnego jej funkcjonowania. Aby aktualizować wybór dodatkowych usług korzystających z ciasteczek, kliknij wybierz zgody marketingowe lub dowiedz się więcej na temat cookies i naszej polityki prywatności.
Informujemy, że z dniem 29 lutego 2020 r. administratorem danych osobowych w naszym sklepie jest Centrum Druku AM Stachura sp.k. z siedzibą w Krakowie (30-054), ul. Czarnowiejska 43, KRS: 0000830855. Twoje dane przetwarzane będą w celach związanych z obsługą zapytań i realizacją zamówień zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – RODO.