Rodzaj urządzenia:
* nie wybrano
Miejsce użytkowania:
* nie wybrano
Przeznaczenie do druku:
* nie wybrano
Choć wydawałoby się, że w dobie elektronicznych dokumentów, archiwizacji w chmurze i podglądowi online, drukowanie schodzi na dalszy plan, to jednak szeroki wybór urządzeń drukujących na rynku zdaje się temu przeczyć. Drukarki przydają się bowiem nie tylko w biurze do archiwizacji ważnych dokumentów i faktur, ale również w domu. Jako urządzenie peryferyjne komputera osobistego, zarówno skaner jak i sama drukarka, bywa nieoceniona w przypadku druku wypracowań, rysunków technicznych czy też innych pomocy naukowych.
Czym się kierować w wyborze drukarki, żeby nie przepłacić ani za sam sprzęt, ani też za jego późniejszą eksploatację? Wszystko zależy od naszych potrzeb. Należy zastanowić się zatem - czego oczekujemy od nowej drukarki?
Na początek określmy jak często będziemy z niej korzystać i czy potrzebny nam będzie wydruk w kolorze. Odpowiedź na powyższe pytanie implikuje kolejne – o szybkość i jakość wydruku, rozmiary urządzenia czy koszty eksploatacji, na które składają się zakupy tuszu bądź tonera, zużycie energii i cena zakupu samego urządzenia.
Z reguły tanie drukarki są drogie w eksploatacji - tusze startowe wystarczają na wydrukowanie zaledwie kilkudziesięciu stron, a zakup pełnowartościowych atramentów na kilkaset następnych kosztuje więcej niż sama drukarka i jeszcze producent straszy utratą gwarancji w przypadku stosowania zamienników. Najlepiej więc sięgać po drukarki, do których tusz można dokupić bez żadnego problemu w wielu miejscach (większa szansa na zniżkę i promocję). Warto też poszukać urządzenia, które drukuje w czytelnej i odpowiedniej jakości przy minimalnym zużyciu tuszu oraz ma duplex – niezwykle przydatną opcję, umożliwiającą automatyczne drukowanie po obu stronach kartki papieru.
Większość użytkowników skłania się ku opinii, że drukarki laserowe lepiej sprawdzają się w drukowaniu dokumentów tekstowych, podczas gdy drukarki atramentowe sprawdzają się w drukowaniu grafiki i zdjęć. Kwestią istotną jest potrzeba bądź brak, drukowania w kolorze. Atramentowe drukarki kolorowe są tańsze w zakupie, ale druk monochromatyczny w biurze, gdzie ilość zadrukowywanego papieru jest nieporównywalnie większa, będzie bardziej opłacalnym wyborem - urządzenia laserowe, najlepiej z osobnym bębnem, którego nie trzeba wymieniać wraz z tonerem, gwarantują najbardziej oszczędną eksploatację.
Łączność WiFi umożliwiająca połączenie z laptopem lub smartfonem przyda się natomiast zarówno w biurze jak i w domu, podobnie jak łącze sieciowe – Ethernet oraz moduł Bluetooth. Z tych funkcjonalności naprawdę trudno dziś zrezygnować.
Warto również zwrócić uwagę ile wybrany przez nas model drukarki obsługuje standardów formatu papieru. Dzięki regulowanym prowadnicom można bowiem drukować na różnych formatach, czasami także na kopertach, a nawet płytach CD/DVD.
Jeśli ważna jest wysoka jakość w kolorze, umiarkowany poziom hałasu i ograniczony pobór energii, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie atramentówka. W cenie do 500 zł bez problemu można znaleźć sporo interesujących modeli drukarek atramentowych. Niektóre z nich mają nawet WiFi i inne użyteczne interfejsy.
DRUKARKI ATRAMENTOWE DO 500 ZŁ
Drukując wiele dokumentów na raz, głównie w czerni, gdzie liczy się prędkość wydruku, lepsza będzie tania drukarka laserowa (na rynku są urządzenia, które potrafią drukować nawet ponad 60 stron na minutę), która bez trudu zniesie duże obciążenie i zagwarantuje najwyższą jakość linii i tekstu oraz lepszą w stosunku do atramentu trwałość, przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacji.