Rodzaj urządzenia:
* nie wybrano
Miejsce użytkowania:
* nie wybrano
Przeznaczenie do druku:
* nie wybrano
Czy są jakieś uniwersalne kryteria oceny, wg której możemy dokonać wyboru sprzętu drukującego zarówno do biura jak i do domu?
Właściciele niewielkich firm i użytkownicy indywidualni zwykle deklarują podobną ilość wydruków, jednak ważną kwestią jest odpowiedzieć sobie, co będzie drukowane. To od konkretnych potrzeb użytkownika zależy wybór odpowiedniego sprzętu, jakiego należy dokonać. Czy bardziej sprawdzi się drukarka atramentowa czy też laserowa? Jakie są faktyczne koszty eksploatacji? Czy chcemy tylko drukować dokumenty?
Atramentowa czy laserowa?
Drukarki atramentowe najczęściej polecane są wszystkim zainteresowanym kolorowymi wydrukami. Trzeba jednak ocenić koszty uwzględniając regularny zakup tuszu. W domowych warunkach, przy sporadycznym drukowaniu niewielkiej liczby stron lepiej sprawdzi się drukarka atramentowa. Przy większych potrzebach, np. drukowaniu kilkunastu stron dziennie warto rozważyć zakup drukarki laserowej. Oferuje ona nieco szybsze wydruki oraz niższy koszt eksploatacji. Jeśli nie zamierzamy drukować zdjęć i kolorowych grafik, laser będzie lepszym rozwiązaniem.
RANKING DRUKAREK ATRAMENTOWYCH DO 500 ZŁ
RANKING DRUKAREK LASEROWYCH MONO DO 500 ZŁ
Jeśli zależy nam na kolorze bez zbędnego obciążenia finansowego, alternatywą dla klasycznych drukarek atramentowych są modele wyposażone w system samodzielnego uzupełniania atramentu. Pozwala on na obniżenie kosztów wydruku pojedynczej strony nawet do 1-2 groszy oraz ogranicza ryzyko zaschnięcia tuszy i głowicy drukującej.
Zanim dokonamy wyboru warto się jeszcze zastanowić czy interesują nas funkcje kserowania i skanowania oraz jak często będziemy z nich korzystać. Na rynku dostępne są urządzenia wielofunkcyjne, łączące w sobie kilka opcji, takich jak drukowanie, skanowanie, kopiowanie etc. Są kompaktowe i sprawdzają się zarówno w przypadku ograniczonej powierzchni jak i możliwości finansowych użytkownika, a zatem sprawdzą się zarówno w domu jak i niewielkim biurze. W ten sposób zapewniają kompletny zestaw funkcjonalności jakie niezbędne są w każdym biurze. W zależności od potrzeb umożliwiają druk w czerni i kolorze, czy wydruk zdjęć. Dzięki wbudowanemu skanerowi umożliwiają przenoszenie dokumentów do pamięci komputera. Kopiarka to połączenie funkcji skanera i drukarki. Papierowy arkusz jest najpierw skanowany, a następnie drukowany w ustalonej liczbie kopii.
RANKING URZĄDZEŃ WIELOFUNKCYJNYCH ATRAMENTOWYCH DO 1000 ZŁ
RANKING URZĄDZEŃ WIELOFUNKCYJNYCH LASEROWYCH KOLOR DO 1000 ZŁ
Druk dwustronny oraz automatyczny podajnik dokumentów
Wśród przydatnych funkcjonalności warto wymienić także automatyczny druk dwustronny. Dzięki niemu łatwo oszczędzać papier oraz czas. Znacznie prostsze jest także tworzenie broszur, ulotek, czy katalogów.
Proces skanowania i kopiowania dokumentów znacząco ułatwia automatyczny podajnik dokumentów. Wystarczy ułożyć na nim stos dokumentów, a urządzenie automatycznie zajmie się resztą i zapisze skany w pamięci komputera lub prześle je na wskazany adres e-mail. Podajnik oznaczony jest w specyfikacji jako ADF lub SPDF.
Szybkość drukowania
Szybka drukarka przydaje się szczególnie wtedy, gdy zamierzamy intensywnie korzystać z urządzenia. Najszybszego wydruku można oczekiwać głównie od urządzeń laserowych. Drukarki atramentowe zazwyczaj oferują zadowalającą szybkość druku czystego tekstu, ale jeśli dokument zawiera także graficzne elementy, prędkość druku znacząco spada. Porównując tę cechę warto mieć na uwadze, że czasami wysoka szybkość osiągnięta jest kosztem niższej jakości wydruku. W przypadku sporadycznego drukowania nie warto zatem kierować się tym parametrem.
W małej i średniej firmie wydajne urządzenie, które działa co najmniej z szybkością od 10 do 30 stron/min. pozwoli zaoszczędzić czas na przygotowywaniu dokumentów, prezentacji.
W największych biurach z dużą liczbą pracowników, gdzie drukowane i kopiowane są znaczące ilości dokumentów najlepiej sprawdzą się najwydajniejsze urządzenia, oferujące szybkość powyżej 40 stron/min.
Bezprzewodowa komunikacja to niewątpliwe duży atut drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego. Po skonfigurowaniu połączenia z routerem Wi-Fi, z drukarki mogą korzystać wszystkie osoby mające dostęp do sieci. Dzięki temu sprzęt można ustawić w dowolnym miejscu (niekoniecznie przy komputerze na biurku) i lepiej zagospodarować przestrzeń. To bardzo przydatna funkcjonalność, szczególnie jeśli korzystamy z laptopa lub innego mobilnego urządzenia.
Obciążenie drukarki
Normatywne obciążenie drukarki ma kluczowe znaczenie w przypadku urządzeń bardzo intensywnie eksploatowanych, czyli w średnich i dużych biurach. Oznacza liczbę wydruków, jakie dane urządzenie jest w stanie wykonać w ciągu miesiąca. Profesjonalne drukarki będą w stanie wydrukować kilkaset tysięcy stron miesięcznie bez obaw o nadmierne zużycie urządzenia. Jeśli szukamy urządzenia do domu lub do niewielkiej firmy, parametr ten może mieć drugorzędne znaczenie.
Koszty eksploatacji
Decydując się na zakup drukarki użytkownicy zarówno domowi jak i profesjonalni częściej wybierają urządzenia laserowe, które są oferowane przez producentów w coraz niższej cenie. Choć drukarki atramentowe są tańsze, to z reguły eksploatacja tych urządzeń już nie, dlatego warto przed zakupem sprawdzić cenę tuszu. Z kolei w przypadku laserowej drukarki nie możemy zapominać, że w ramach eksploatacji należy uwzględnić nie tylko cenę tonera ale i bębna, który należy co jakiś czas wymienić.
W wielu mniejszych lub tańszych modelach drukarek można spotkać wkłady drukujące, zawierające obok tuszu również bęben światłoczuły. Te wkłady drukujące zwykle określa się mianem „kombi”. Podczas wymiany wkładu drukującego następuje automatyczna wymiana bębna. Większe oraz bardziej profesjonalne urządzenia wyposażone są oprócz wkładów drukujących dodatkowo w bębny światłoczułe, których wymiana może nastąpić niezależnie od pozostałych elementów. Koszty eksploatacji drukarek kalkuluje się w przeliczeniu na stronę wydruku. Parametr ten nabiera tym większego znaczenia, im intensywniej wykorzystujemy drukarkę.
Podstawowe kryteria wyboru
Podsumowując – najczęściej wymienianymi kryteriami wyboru drukarek są parametry: szybkości i jakość druku, kosztów pojedynczego wydruku, poziomu głośności pracy urządzenia, jego rozmiary, czy posiada dwustronny automatyczny podajnik, menu w języku polskim, intuicyjna obsługa za pomocą dotykowego panelu, łączność Wi-Fi, drukowanie przez e-mai i z urządzeń mobilnych.
Bogata oferta na rynku pozwala obecnie na wybór drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego najbardziej dopasowanych do naszych potrzeb. Jeśli dokładnie je określimy, na pewno uda się wybrać sprzęt na miarę stawianych wymagań, który pozwoli nam na efektywną eksploatację zarówno w środowisku domowym jak i profesjonalnym.