Infolinia: 801 61 62 61 | 794 464 464 | 12 631 38 30 Live chat: porozmawiaj z konsultantem
 •  

  Miejsce użytkowania:
  * nie wybrano

 •  

  Przeznaczenie do druku:
  * nie wybrano

Krok   Potrzebuję drukarki:
 • Producent urządzenia:

  * nie wybrano

  Brother Canon Dell Dymo Epson HP Konica-Minolta Kyocera-Mita Lexmark Nashuatec Oki Panasonic Philips Ricoh Sagem Samsung Xerox Zebra 
 • Seria urządzenia:

  * nie wybrano

 • Model urządzenia:

  * nie wybrano

Zobacz

Artykuły

Wszystkie
Aktualności
Nowości i wydarzenia
Testy i recenzje
Technologie
Poradniki

Drukarka do szkoły, biura czy urzędu - jaką kupić? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

dodano: 28 sierpnia 2023

Przed zbliżającym się rokiem szkolnym warto uświadomić sobie, jak ważne zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów, jest wyposażenie stanowiska pracy. Odpowiednio dobrane urządzenia i akcesoria mogą przecież skutecznie podnieść komfort nauki i pomóc w przyswajaniu wiedzy.

Jednym z nieśmiertelnych klasyków w tym kontekście jest drukarka. Nowoczesne rozwiązania są niezbędnym narzędziem pomagającym szkołom, uniwersytetom i ich uczniom w spełnianiu, a nawet przekraczaniu wymagań edukacyjnych.

Pracownicy biurowi i urzędnicy również szykują się do ostatniego kwartału roku kalendarzowego. W wielu branżach i departamentach to okres wzmożonej pracy.

Gdy szukamy odpowiedniej drukarki do szkoły, biura czy urzędu, może nasuwać się wiele pytań. Jaki model będzie intuicyjny i łatwy w obsłudze? Czy lepiej sprawdzi się drukarka laserowa, a może atramentowa?

Specjaliści Centrum Druku, którzy wspierają klientów w optymalnym doborze urządzeń drukujących, są jednomyślni w tym, że drukarki do szkół powinny być wielofunkcyjne, wydajne i tanie w utrzymaniu. Podobnie, jak urządzenia drukujące w biurach czy urzędach.

Drukarka mono czy kolorowa?

W miarę wzrostu popularności rozwiązań cyfrowych drukarki w szkołach są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Badania pokazują, że czytanie tekstu na papierze jest bowiem dużo bardziej efektywne niż na ekranie – tekst wydrukowany jest dużo szybciej i w większym stopniu przyswajany w porównaniu z cyfrowym, co oznacza, że ​​drukarka jest nieocenioną pomocą w nauce. Gdy oczekujemy szybkich, czarno-białych wydruków najlepiej sprawdzi się urządzenie laserowe. Jednocześnie jest to opcja tania w eksploatacji. Drukarki laserowe wykorzystują do wydruku tonery, a nie tusze. Nie ma zatem ryzyka, że tusz nam zaschnie. Tonery są też bardzo wydajne (wymieniamy je zazwyczaj rzadziej niż kartridże z tuszami). Jest to wersja oszczędna, jeśli chcemy uzyskać wyłącznie monochromatyczne wydruki. Jeżeli natomiast zależy nam na wydrukach kolorowych, które będą charakteryzowały się wysoką jakością i rozdzielczością, to warto zainwestować w drukarkę atramentową. Pamiętajmy jednak, że eksploatacja sprzętu atramentowego jest droższa, gdyż wymaga od nas kupienia większej ilości tuszów.

W przypadku biur z małymi i średnimi zespołami duża szybkość i wydajność drukarek laserowych pomaga zapobiegać korkom, gwarantując, że pracownicy nie będą musieli czekać w kolejce ani szukać innego zajęcia, podczas gdy ktoś z zespołu drukuje.

Podstawowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnego urządzenia do druku, zarówno w przypadku szkół, jak i urzędów, jest zatem liczba wydruków.

Jednym z najbardziej rekomendowanych przez naszych specjalistów rozwiązań do druku monochromatycznego laserowego jest urządzenie Brother HL-L2312D. Ta kompaktowa drukarka, naprawdę niewielkich rozmiarów, sprawdzi się zarówno w biurach, jak i szkolnych sekretariatach, a producent aktualnie oferuje na nią 36 miesięcy gwarancji. Sprzęt pracuje niezwykle cicho, na najniższym możliwym poziomie hałasu. Mimo tego druk jest bardzo szybki i ekonomiczny — prędkość wynosi aż 30 stron w ciągu jednej minuty pracy. Urządzenie posiada również wbudowaną opcję druku dwustronnego.

Technologia druku – laserowa czy atramentowa?

Druk atramentowy jest lepiej dostosowany do placówek oświatowych, które wymagają mniejszych nakładów druku i wyższej jakości obrazu. Bardziej odpowiada na potrzeby szkół podstawowych i młodszych uczniów. Za pomocą dobrej atramentówki wydrukujecie nie tylko tekst, ale i żywe, kolorowe zdjęcia oraz obrazy, które perfekcyjnie sprawdzą się jako pomoce dydaktyczne lub urozmaicenie szkolnej prezentacji.

Obecnie najpopularniejsze w tym obszarze są rozwiązania Epson z serii Eco Tank. Różnią się zasadniczo od większości drukarek – zamiast kartridży posiadają duży zbiornik, który można napełniać atramentem z dołączonych butelek. Już na początku otrzymujemy wystarczająco dużo atramentu, by wydrukować nawet 14 000 stron² – oznacza to oszczędność zarówno pieniędzy, jak i czasu, bo nie trzeba już często wymieniać kartridży. Instalacja jest prosta, uzupełnianie nie powoduje zabrudzeń, a niezawodna konstrukcja gwarantuje kolejne strony doskonałych wydruków. To dlatego producent chwali się, że na całym świecie korzysta z tego rozwiązania już ponad 80 milionów użytkowników.

Z kolei drukarki laserowe są zaprojektowane z myślą o obsłudze dużych nakładów przy wyższych prędkościach drukowania. Doskonale sprawdzają się w szkołach średnich i wyższych. Zapewniając niższe całkowite koszty druku przy większych nakładach, drukarki laserowe lepiej nadają się do dokumentów zawierających dużo tekstu. Podążając ideą oszczędności, perfekcyjnie sprawdzi się opcja duplex, czyli drukowanie dwustronne. Istotna funkcja zarówno dla szkół, jak i urzędów czy biur — mając ją w urządzeniu, wydrukujemy więcej informacji na mniejszej ilości kartek. A to sprawia, że nie dość, że jest praktycznie, to jeszcze w duchu eko.

Podstawowe funkcje, o których należy pamiętać przy wyborze drukarki do szkół i urzędów

W dzisiejszym środowisku biurowym ważne jest, aby mieć dobrze podłączoną drukarkę. Oznacza to wybór drukarki, którą można łatwo podłączyć do sieci komputerowej i innych urządzeń. Łączność bezprzewodowa jest szczególnie ważna, ponieważ umożliwia pracownikom oraz uczniom drukowanie z dowolnego miejsca. Warto wybrać urządzenie, które posiada odpowiednie moduły łączności, np. Wi-Fi, NFC lub AirPrint czy Bluetooth.

Większość placówek oświatowych, czy urzędów najprawdopodobniej drukuje w dość dużych nakładach. Będą więc potrzebować drukarki z dużym podajnikiem papieru, który umożliwi szybkie drukowanie dokumentów.

Warto również zwrócić uwagę na interfejs – prosty pozwoli na bardziej intuicyjną obsługę i ograniczy ilość błędów podczas drukowania, co bezpośrednio ma wpływ na ilość zużywanego papieru oraz nośnika (tuszu lub tonera).

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?

Rozważając zakup sprzętu dla szkół, warto zastanowić się, czy nie będzie potrzebne również ksero lub skaner. Kopiowanie formularzy, notatek czy zeskanowanie dokumentów lub grafik do prezentacji multimedialnej to czynności, których nie zrobi zwykła drukarka. Aby móc z nich skorzystać, trzeba mieć do dyspozycji dobry sprzęt wielofunkcyjny. Tego typu drukarki nazywane także kopiarkami biurowymi, są zazwyczaj przeznaczone dla firm, które drukują większe nakłady lub tych, które muszą drukować np. składane broszury lub inne pełne wydruki.

Nasi specjaliści rekomendują zarówno zakup urządzeń wielofunkcyjnych atramentowych:

jak i laserowych:

Druk wielkoformatowy w szkolnictwie wyższym i urzędach

Instytucjom edukacyjnym oraz publicznym druk wielkoformatowy zapewnia możliwość zwiększenia zaangażowania uczniów w realizację różnych programów akademickich i sportowych. Dzięki odpowiednim nośnikom graficznym wykładowcy mogą aktualizować plakaty i infografiki, które uczniowie widzą codziennie, a także zapewniać swoim podopiecznym edukację wyższej jakości.

Nowoczesne drukarki wielkoformatowe są wyposażone w funkcje bezpieczeństwa i kontroli dostępu, dzięki czemu instytucje mogą zachować kontrolę nad urządzeniami, aby chronić je przed niewłaściwym użyciem i nieautoryzowanym drukowaniem. Najnowsze urządzenia są energooszczędne, integrują się z cyfrowymi narzędziami projektowymi i są łatwiejsze w obsłudze dzięki intuicyjnym wyświetlaczom dotykowym. Chociaż budżet może być głównym mianownikiem, gdy szkoły czy urzędy decydują się na inwestycję w drukarkę wielkoformatową, ważnymi czynnikami do rozważenia są jakość wydruków, ich koszt oraz obsługiwane rodzaje nośników.

Poniżej rekomendowane rozwiązania budżetowe do druku wielkoformatowego, które nasi eksperci polecają placówkom oświatowym oraz urzędom:

Centrum Druku ekspertem od szerokiego formatu

Centrum Druku działa na rynku polskim, dostarczając specjalistyczne produkty i usługi swoim klientom od 1998 roku. Jako otwarta i przejrzysta firma, zapewni uczciwą i godną zaufania obsługę każdej instytucji lub uczelni chcącej ulepszyć swój szeroki format możliwości drukowania.

Jeśli Twoja szkoła lub uczelnia potrzebuje modernizacji rozwiązań do druku, już dziś skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów, aby uzyskać wsparcie w optymalnym wyborze urządzenia, które sprawdzi się w realizacji zadań, jakie są wymagane w Twoim środowisku pracy.

Skontaktuj się z ekspertem:

Radosław Tabor
e-mail: tabor@centrumdruku.com.pl, tel.: +48 12 631 38 35

Grzegorz Pabian
e-mail: pabian@centrumdruku.com.pl, tel.: +48 12 631 38 48


autor: Patrycja Blechinger
z artykułów:

Komentarze:

Nick:
Treść:
Informujemy, że z dniem 29 lutego 2020 r. administratorem danych osobowych w naszym sklepie jest Centrum Druku AM Stachura sp.k. z siedzibą w Krakowie (30-054), ul. Czarnowiejska 43, KRS: 0000830855. Twoje dane przetwarzane będą w celach związanych z obsługą zapytań i realizacją zamówień zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – RODO.
Używamy reCaptcha Google - zobacz Politykę Prywatności i Warunki Usługi.
Ważne! Strona internetowa Centrum Druku stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka, są one wymagane do poprawnego jej funkcjonowania. Aby aktualizować wybór dodatkowych usług korzystających z ciasteczek, kliknij wybierz zgody marketingowe lub dowiedz się więcej na temat cookies i naszej polityki prywatności.
Informujemy, że z dniem 29 lutego 2020 r. administratorem danych osobowych w naszym sklepie jest Centrum Druku AM Stachura sp.k. z siedzibą w Krakowie (30-054), ul. Czarnowiejska 43, KRS: 0000830855. Twoje dane przetwarzane będą w celach związanych z obsługą zapytań i realizacją zamówień zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – RODO.