Rodzaj urządzenia:
* nie wybrano
Miejsce użytkowania:
* nie wybrano
Przeznaczenie do druku:
* nie wybrano
W biznesie zawsze powinno się używać drukarki laserowej zamiast atramentowej, prawda? Niekoniecznie.
Pomimo tego, że żyjemy w epoce biur bez papieru, drukarki atramentowe i laserowe nadal są w użyciu i zajmują istotne miejsce w przestrzeni biurowej, a wybór pomiędzy nimi jest przedmiotem ciągłych dyskusji pomiędzy ekspertami, którzy nie dają wcale jednoznacznych odpowiedzi.
To, jakie rozwiązania są używane w biurze, zależy od wielu czynników, takich jak koszt zakupu drukarki, cena wydruku za stronę, szybkość pracy, trwałość, funkcje i tak dalej. Wiele firm przekonało się już na własnej skórze, że źle dopasowana do potrzeb i specyfiki danej organizacji drukarka, może okazać się droga w eksploatacji, a na dodatek nie spełniać oczekiwań użytkowników.
Technologia wczoraj i dziś
Jeszcze kilka lat temu drukarki atramentowe zalecano głównie do użytku domowego, natomiast w przedsiębiorstwach i biurach bardziej popularne były urządzenia laserowe. Obecnie nie jest to już takie oczywiste ze względu na fakt, że wiele modeli drukarek atramentowych dorównuje szybkością laserowym i wcale nie generuje więcej hałasu, ani się nie musi długo nagrzewać. Utarte przez lata przekonanie, że lepszym rozwiązaniem dla biznesu są drukarki laserowe to zatem zaszłość. Faktycznie, urządzenia te oferowały znacznie wyższą prędkość oraz niższy koszt wydruku pojedynczej strony, oczywiście w przypadku druku monochromatycznego. To były istotne zalety, które pozwalały przymykać oko na szereg istotnych wad typowych „laserówek”, takich jak np. wysokie koszty zakupu i eksploatacji, skomplikowaną obsługę czy generowanie szkodliwego dla zdrowia ozonu podczas pracy.
Nowoczesne drukarki atramentowe mają wszystkie zalety swoich klasycznych poprzedniczek, czyli oferują najwyższą jakość i trwałość wydruków, prostą obsługę, ale jednocześnie z powodzeniem konkurują w kwestii kosztów i szybkości druku z urządzeniami laserowymi.
Proces druku
Największa różnica między urządzeniami atramentowymi i laserowymi wynika z zastosowania w procesie drukowania różnych nośników. W drukarce laserowej znajduje się toner, a w atramentowej tusz. Toner jest sproszkowanym odpowiednikiem tuszu. Składa się z cząsteczek żywicy termoplastycznej, pigmentu oraz żelaza — wymieszanych w różnych proporcjach. Pod wpływem wiązki światła laserowego na światłoczuły bęben zostaje przeniesiony utajony obraz wydruku. Następnie przyczepiają się do niego cząsteczki tonera, które za sprawą elektrostatyki wiążą się z kartką papieru. Ostatnim elementem procesu druku jest jego utrwalenie — kiedy papier przechodzi przez fuser (termiczny utrwalacz generujący temperaturę powyżej 200 stopni C), naniesiony na kartkę proszek zostaje w nią wprasowany, czego efektem jest wydruk o dużej trwałości.
Zupełnie inaczej działa drukarka atramentowa. Tusz, a więc pigment w płynnej postaci, znajduje się w kartridżu, który część producentów łączy z szyną drukującą. Na tej szynie jest umieszczona głowica, przesuwająca się liniowo - w poprzek po powierzchni papieru. Głowica co chwilę zatrzymuje się, aby nanieść na kartkę tusz. Atrament może być uwalniany pod wpływem pary, gazu lub bąbelków. Specjalne dysze wystrzeliwują w odpowiednich punktach miliony kropelek tuszu, który wsiąka w papier - stąd dokumenty z ,,atramentówek” często muszą odleżeć chwilę, aby wyschnąć i zdarza się, że zniekształcają papier.
Biorąc pod uwagę różnicę w procesie druku pomiędzy drukarkami atramentowymi i laserowymi, panuje powszechne przekonanie, że rozmazywanie występuje częściej w przypadku urządzeń atramentowych niż laserowych. Nie oznacza to, że wszystkie drukarki atramentowe tak mają. Modele atramentowe korzystające z atramentu pigmentowego prawdopodobnie nie rozmazują się, podczas gdy atrament barwnikowy wymaga dłuższego czasu schnięcia, aby atrament stwardniał. Może to również w dużej mierze zależeć od papieru, na którym się drukuje. Niektóre rodzaje papieru lepiej wchłaniają atrament, inne nie. Mimo to, atramentowe odwzorowanie tekstu czy obrazu jest znacznie wierniejsze od laserowego. To zasługa przesuwnej głowicy, która niczym drukarka igłowa, punktowo, a więc bardzo precyzyjnie, nanosi na papier tusz.
Jakość (rozdzielczość druku)
Porównując jakość wydruków z urządzenia laserowego i atramentowego, należy zwrócić uwagę na fakt, że jest wprost proporcjonalna do rozdzielczości drukarki– im więcej pikseli przypada na określoną powierzchnię druku, tym więcej szczegółów można odwzorować. Jeśli chcemy wydrukować bardzo szczegółowe zdjęcia wysokiej jakości poszukaj profesjonalnej fotograficznej drukarki atramentowej, która drukuje w rozdzielczości 1200 DPI z zachowaniem głębi i tonacji kolorów. Większość drukarek atramentowych ma obecnie maksymalną rozdzielczość na poziomie około 5000 DPI. Przykładowo modele Canon PIXMA oferują rozdzielczość 4800 x 1200 DPI (punktów na cal), a Canon iP np. model 110 ma rozdzielczość 9600 x 2400 DPI, czyli dwa razy większą niż zwykłe drukarki PIXMA. Drukarki fotograficzne Epson z kolei drukują w max. rozdzielczości 5760 x 1440 DPI.
Drukarki laserowe oferują rozdzielczość druku do 2400 x 600 DPI, ale nowsze modele mogą zoptymalizować te parametry do 38 400 x 600 DPI, w celu zapewnienia wyższej jakości druku, np. w modelu HP Color LaserJet Pro M479fdw.
Drukarka laserowa do druku w kolorze?
Powszechnie uważa się, że drukarki atramentowe są po prostu lepsze do drukowania czegokolwiek w kolorze, a drukarki laserowe sprawdzają się wyłącznie w przypadku tekstu czarno-białego. Chociaż drukarki atramentowe nadal wygrywają z laserem, jeśli chodzi o zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, charakteryzujące się niesamowitą tonacją kolorów i głębią, kolorowe drukarki laserowe obecnie są opcją do rozważenia dla tych, którzy chcą drukować kolorowe grafiki średniej jakości, jednocześnie ciesząc się niezawodnością, wytrzymałością i korzyściami ekonomicznymi drukarki laserowej. W naszej ofercie dużą popularnością cieszy się model OKI C650DN. Powyższe urządzenie nadają się do użytku w wielu różnych sektorach. Jest przeznaczone do pracy pod dużym obciążeniem z różnorodnymi materiałami eksploatacyjnymi i pracując w rozdzielczości 600 × 600 dpi,1200 × 1200 DPI idealnie nadaje się do wysokonakładowego i wydajnego druku w kolorze.
Szybkość i objętość druku
Analizując wydajność drukarek bierzemy pod uwagę, ile ona może wydrukować w danym momencie. Urządzenia laserowe drukują od 15 do 100 stron na minutę, a ich atramentowe odpowiedniki około 16 str./min. Drukarki laserowe są zatem zdecydowanie szybsze i mogą wyprodukować więcej dokumentów w porównaniu do atramentowych, co wynika wprost z samej technologii pracy w przypadku obu rodzajów urządzeń.
Drukarka laserowa jest uważana za „koń pociągowy” biura ze względu na możliwość szybkiego drukowania dużych ilości dokumentów. Dla porównania przyjrzyjmy się wydajności i prędkości druku HP LaserJet Pro M401n w porównaniu z drukarką atramentową PIXMA TR8620 firmy Canon.
Typ drukarki |
laserowa |
atramentowa |
Liczba drukowanych stron na minutę |
27 str./min |
7,7 str./min |
Miesięczny nakład druku |
750-3000 stron |
Mniej niż 1000 stron |
Maksymalny miesięczny cykl pracy a zalecana miesięczna liczba wydruków
Klienci często nie wiedzą, jaką liczbą należy się kierować, jeśli chodzi o to, ile tak naprawdę powinni drukować na swoich drukarkach, aby utrzymać sprzęt w optymalnym stanie. Wyjaśnimy, jaka jest różnica pomiędzy maksymalnym miesięcznym cyklem pracy a zalecaną miesięczną ilością wydruków.
Maksymalny miesięczny cykl pracy to ilość, jaką drukarka może wydrukować w ciągu miesiąca, nie powodując uszkodzenia jej podzespołów. Zalecana miesięczna liczba wydruków to ilość, którą można drukować co miesiąc, aby zapewnić optymalną wydajność drukarki.
Drukowanie przy maksymalnym miesięcznym cyklu pracy może zatem spowodować, że drukarka przestanie działać znacznie wcześniej, niż się spodziewamy. Nasi eksperci sugerują, żeby nie przekraczać zalecanej miesięcznej liczby wydruków, jeśli zależy nam na jak najdłuższym okresie użytkowania zakupionego sprzętu.
Wydajność wkładów do druku, czyli na ile starcza tusz lub toner
Dlaczego toner czy tusz prawie zawsze kończy się przed wydrukowaniem zadeklarowanej przez producenta liczby stron? Żywotność wkładów określa się na podstawie liczby wydruków z danym tonerem lub tuszem przy pokryciu strony w formacie A4 wynoszącym 5% podczas drukowania. To jest mniej więcej jedna trzecia zadrukowanej strony A4. Pojemność tonera czy kasety atramentowej musi być zgodna z normą ISO/IEC. Dzięki temu możliwe jest porównanie pojemności wkładów do drukarek, niezależnie od marki czy typu. W praktyce oznacza to, że jeśli producent twierdzi, że jego kaseta wydrukuje do 2000 stron, to taką liczbę osiągniemy tylko pod warunkiem, że będzie drukowała wyłącznie przy 5% pokryciu papieru. Cała strona tekstu po wydrukowaniu zajmuje średnio około 15% strony, natomiast pokrycie jest jeszcze większe w przypadku ustawienia mniejszej czcionki, odstępów między wierszami itp. W porównaniu z informacjami znajdującymi się na opakowaniu tonera, jego żywotność rzeczywista jest zazwyczaj o jedną trzecią krótsza. Dodatkowo wciąż mówimy tylko o drukowaniu dokumentów tekstowych.
Jeszcze bardziej uderzającą różnicę pomiędzy gwarantowaną a rzeczywistą liczbą wydruków napotykamy podczas drukowania obrazów lub zdjęć — a więc przede wszystkim u tuszy do kolorowych drukarek atramentowych. Podczas drukowania zdjęć i obrazów kolorowych często uzyskuje się pokrycie strony od 90 do 100 %. Deklarowanych 2 000 wydrukowanych stron na opakowaniu wkładu, więc szybko zmieni się w tylko 100 wydrukowanych obrazów. A jednak liczba do 2 000 wydrukowanych stron wciąż jest prawdziwa.
Drukarki ze zbiornikiem na atrament pozwalają użytkownikom cieszyć się większą ilością atramentu w drukarce, dzięki czemu nie trzeba ciągle wymieniać wkładów.
Warto jednak wspomnieć, że duża ilość atramentu w drukarce ma sens tylko wtedy, gdy drukujemy regularnie.
Koszt drukarki a koszt wkładu
Koszt zakupu drukarki laserowej jest zazwyczaj wyższy niż atramentowej. W przypadku nowszych modeli atramentowych cena wynosi zaledwie 190 zł podczas gdy najtańsze urządzenia laserowe kosztują około 400 zł – a więc dwa razy więcej niż najtańsze atramentówki. Te tanie modele charakteryzują się wysokim kosztem wydruku strony i wykorzystują wkłady, które pozwalają wydrukować tylko kilkaset stron, co powoduje konieczność ich częstej wymiany.
Specjaliści Centrum Druku wyjaśniają, że w porównaniu z drukarkami laserowymi modele atramentowe mają niższą cenę ze względu na krótszą minimalną żywotność, wynoszącą 3 lata, podczas gdy drukarki laserowe mają co najmniej 5 lat — ale wszystko zależy od częstotliwości użytkowania.
Eksploatacja i serwis
Istotną różnicą pomiędzy drukarkami atramentowymi i laserowymi jest fakt, że w przypadku tych pierwszych do drukowania potrzebne są tylko wkłady atramentowe, natomiast w przypadku drukarek laserowych wkład z tonerem i zespół bębna. Czasami producenci je integrują np. HP, ale na rynku są dostępne modele, w których toner i bęben występują osobno, przykładowo w urządzeniach od Brother. Kupując drukarki laserowe, należy sprawdzić, czy konieczna będzie wymiana kaset z tonerem ORAZ zespół bębna, na szczęście wymienia się go znacznie rzadziej niż toner — zwykle po zużyciu 3–4 wkładów.
Podsumowanie
Drukarki atramentowe
Zalety:
Drukarki atramentowe są zwykle mniejsze i lżejsze, dzięki czemu idealnie nadają się do sypialni lub domowego biura, gdzie ceniona jest oszczędność miejsca.
Świetnie nadają się do tworzenia wydruków o jakości fotograficznej i dokumentów zawierających dużo obrazów, ponieważ drukarki atramentowe lepiej mieszają i wytwarzają żywe kolory niż drukarki laserowe.
Cena drukarki atramentowej jest niższa niż w przypadku większości drukarek laserowych.
Nie ma potrzeby nagrzewania przed drukowaniem.
Można drukować na różnych typach papieru, w tym na błyszczącym papierze fotograficznym, papierze graficznym z fakturą i tkaninach.
Możliwość obsługi większych rozmiarów papieru.
Zestawy do uzupełniania atramentu mogą obniżyć koszty drukowania.
Wady:
Tusze są drogie, zwłaszcza dla użytkowników, którzy regularnie drukują
Urządzenia atramentowe pracują znacznie wolniej niż drukarki laserowe.
Tace papieru są z reguły małej pojemności, mieszczące od 50 do 100 arkuszy, co może być frustrujące dla użytkownika, który dużo drukuje.
Niski miesięczny cykl pracy (maksymalna ilość wydruków możliwa w danym miesiącu bez powodowania uszkodzeń drukarki).
Atrament może czasami się rozmazywać i schnąć dłużej niż toner.
Wkłady atramentowe z czasem wysychają, jeśli nie są używane regularnie.
Drukarki laserowe
Zalety:
Większość drukarek laserowych drukuje znacznie szybciej niż drukarki atramentowe. Nie jest to i nie powinno być mocną stroną zwykłych drukarek, ale użytkownicy korzystający z dużych nakładów zauważą ogromną różnicę.
Drukarki laserowe lepiej odwzorowują tekst. Jeśli zajmujesz się drukiem wysokonakładowym i potrzebujesz tylko dokumentów tekstowych, lepszym wyborem będzie drukarka laserowa.
Wyższy miesięczny cykl pracy oznacza, że urządzenia laserowe są lepiej przygotowane do obsługi zadań o dużej objętości.
Porównanie cen faworyzuje drukarki laserowe zwłaszcza, jeśli drukujesz często i nie tworzysz dokumentów skomplikowanych graficznie.
Toner w dłuższej perspektywie użytkowania jest tańszy niż tusz, szczególnie w przypadku urządzeń o dużej wydajności, które drukują tysiące stron.
Toner przechowuje się lepiej niż tusz. Jest wykonany z tworzyw sztucznych, nie wysycha tak jak atrament i może przetrwać miesiące w drukarce nietknięty.
Wady:
Laserówki radzą sobie z prostą grafiką, ale złożone obrazy i zdjęcia stanowią wyzwanie.
Chociaż na rynku dostępnych jest kilka kompaktowych drukarek laserowych, są one zazwyczaj większe i cięższe niż drukarki atramentowe.
Drukarki laserowe nie obsługują tego samego rodzaju papieru, co drukarki atramentowe.
Koszt zakupu drukarki laserowej jest zwykle wyższy niż w przypadku przeciętnej drukarki atramentowej.
Decyzja o tym, czy wybrać drukarkę atramentową, czy laserową, zależy od tego, co drukujemy, w jakim nakładzie oraz ile jesteśmy skłonny wydać na drukowanie. Urządzenia atramentowe najlepiej nadają się do drukowania dokumentów zawierających mało tekstu i więcej obrazów, zdjęć lub grafik. Jeśli jednak szukasz drukarki, która poradzi sobie z dużymi ilościami dokumentów tekstowych, drukarka laserowa będzie bardziej wydajnym i ekonomicznym wyborem.
Warto także pomyśleć o dalszej przyszłości. Jeśli przewidujesz, że Twoje potrzeby w zakresie druku ulegną zmianie, powinieneś to uwzględnić podczas wyboru optymalnego rozwiązania do druku. Zobacz też, jakie urządzenia Klienci Centrum Druku najczęściej kupowali w 2022 roku.